08.03.2017 10:00


Návštěvníci mohou oslavit Mendelův den v Moravském zemském muzeu

Autor: Michael Malík | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mezinárodní akci Mendelův den pořádá dnes, 8. března, brněnské Moravské zemské muzeum v Centru Mendelianum. Letošní ročník je v pořadí druhým a organizátoři jej zasvětili připomínce Mendelovy vědecké společnosti, která před 200 lety založila dnešní Moravské zemské muzeum. Zájemci se mohou těšit na komentované prohlídky a výstavu věnovanou Mendelovu životu a odborné práci.

Mezi exponáty je například Mendelova busta nebo originální výtisk časopisu z roku 1866, ve kterém vyšla jeho přednáška. FOTO: Michael Malík

Brno – Druhý ročník akce Mezinárodní Mendelův den připomínající práci a život Johanna Gregora Mendela pořádá dnes, 8. března, Moravské zemské muzeum v Brně. Na letošní rok zároveň připadlo dvousté výročí Moravského zemského muzea. Díky tomu budou mít návštěvníci po celý rok možnost seznámit se postupně se všemi odbornými odděleními a jejich nejvýznamnějšími objevy, osobnostmi či úspěchy.

Loňský ročník akce se slavil kromě Brna i v dalších městech po celém světě, například v Sydney nebo v Tokiu. „Minulý rok byla událost věnována připomínce 150. výročí vydání Mendelovy přednášky, kterou měl Mendel právě osmého března roku 1865 v Brně, a kterou lze považovat za Mendelův vstup na mezinárodní scénu,“ říká spoluorganizátorka akce Eva Matalová.

I letošní ročník je spjat s významným výročím. „Letos jsme akci zasvětili výročí Moravského zemského muzea z toho důvodu, že Mendel fungoval čtyřicet let jako vědec v rámci Hospodářské společnosti, která sdružovala odborníky. A právě tato společnost, úzce spjatá s Mendelem, založila v roce 1817 dnešní Moravské zemské muzeum,“ vysvětluje Matalová.

Již včera se zájemci mohli zúčastnit komentované procházky Mendelovo Brno. Během Mendelova dne pak mají návštěvníci možnost navštívit komentované prohlídky v Centru Mendelianum. V odpoledních hodinách se dále mohou zúčastnit vernisáže výstavy odborníka na Mendelovu vědeckou práci Daniela Fairbanske, která bude překládána do češtiny. Završením odpoledne bude v 16 hodin koncert Sonáty pro violu a piano od Leoše Janáčka, který zahrají Donna Fairbanks a Hilary Demske.

První návštěvníci si akci pochvalují. „K návštěvě muzea mě přesvědčila přítelkyně, a ačkoliv jsem byl ze začátku skeptický, nakonec mě výstava mile překvapila,“ říká brněnský student Matyáš Bajer.

Velkou návštěvnost druhého ročníku akce očekává generální ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček. „Minulý ročník byl velmi úspěšný a my doufáme, že stejně úspěšný bude i ten letošní,“ dodává Mitáček.

Celý program Mendelova dne bude zakončen 9. března. Zaregistrovaní zájemci se vydají s průvodcem na celodenní výlet do Vídně, kde se seznámí s Mendelovými učiteli a místy, na kterých Mendel působil. Dále budou mít také možnost zhlédnout řadu originálních dokumentů uložených v archivech.

Klíčová slova: Mendel, výstava, výročí, muzeum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.