18.03.2017 09:05


Návštěvníci výstavy slepeckého tisku nahlédnou do historie nevidomých

Autor: Jan Kočenda | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Technické muzeum v Brně otevřelo u příležitosti stého výročí slepeckého časopisu Zora výstavu slepeckého tisku. Zahájení výstavy proběhlo sedmého března. Návštěvníci se mohou dovědět, jak český tisk pro nevidomé vznikal, a jak probíhal jeho vývoj až do současnosti. Výstava je určena především pro vidomé návštěvníky.

Výstava je určena především pro vidomé. Foto: Jan Kočenda

 

Brno - Brněnské Technické muzeum připravilo pro návštěvníky výstavu slepeckého tisku. Organizátoři ji otevřeli pro veřejnost v první polovině března. Zájemci mohou expozici o historii a vývoji tisku zhlédnout do dvacátého června letošního roku. Výstava vznikla na oslavu stého výročí slepeckého časopisu Zora a českého slepeckého tisku obecně. Současně pracovníci muzea otevřeli i expozici kultury nevidomých, která dokumentuje jejich historii péče, výchovy a vzdělání.

Celou výstavu má pod taktovkou vedoucí oddělení slepecké historie Eliška Hluší. „Mám na starosti veškerá výroční data různých osobnosti a událostí, které byly spojeny se slepeckým hnutím. Napadlo mě, že bychom udělali výstavu s dvěma tématy. Jednak k výročí časopisu Zora a také k výročí českého slepeckého tisku,“ řekla vedoucí oddělení Hluší.

Exponáty, které jsou v muzeu vystaveny, sbíral už od svých sedmnácti let Josef Smýkal, předchůdce Elišky Hluší. „Archivoval veškeré pomůcky, které připomínaly život a kulturu nevidomých lidí,“ uvedla vedoucí oddělení slepecké historie. Návštěvníci mají možnost prohlednout si nejstarší slepecké sázecí stroje, knihovnu nebo historické počítače pro nevidomé. Na vlastní kůži si můžou vyzkoušet čtení Braillova písma nebo se projít se slepeckou holí. „Je tu plno historie. Výstava je hodně zajímavá a já si určitě rozšířila obzory,“ řekla návštěvnice Radka Otevřelová.

Cílem expozice je ukázat veřejnosti, jak u nás vznikaly slepecké časopisy a celá historie slepeckého hnutí. „Výstava je určena spíše pro vidomé návštěvníky, aby se i oni mohli dozvědět o slepých více,“ dodala Hluší. Na své si však přijdou i nevidomí. V případě zájmu si můžou předměty ve vitrínách ohmatat.

U počátku českého slepeckého tisku stál Karel Emanuel Macan, který založil spolek pro nevidomé. „Přičinil se ke zrodu prvního periodika v českém jazyce a v Braillově písmu – časopisu Zora,“ uvedla mluvčí Šárka Motalová. Časopis začal vycházet v lednu roku 1917 v Braillově písmu, ale také pro běžné čtenáře, aby mohli podpořit jeho vydávání. Dnes vychází dvakrát měsíčně a má padesát čtyři stran. Součástí časopisu jsou i různé přílohy pro nevidomé učitele hudby, maséry a další profese. Tiskne se i verze pro slabozraké, která je obohacena o fotografie.

Klíčová slova: český slepecký tisk, Macan, výstava, Technické muzeum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.