09.04.2017 17:57


Neoficiálního turistického průvodce Brnem lidé ze dvou třetin vykoupili

Autor: Eliška Koukalová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Subjektivně pojatý neoficiální brněnský průvodce To je Brno vyvolal rozporuplné dojmy mezi veřejností i mezi starosty přilehlých obcí. Turistické informační centrum města Brna vydalo tuto publikaci minulou sobotu. Za uplynulý týden stihlo z prodejních pultů zmizet přes dva tisíce kusů. Od úterka je navíc každý výtisk doplněn záložkou s dodatečným vysvětlením, že opravdu nejde o oficiální publikaci.

Záložka upozorní zájemce ještě před koupí na kontroverzní pojetí publikace. Foto: Eliška Koukalová

Brno – Více než dvě třetiny výtisků autentického průvodce s názvem To je Brno si lidé stihli koupit za týden od jeho vydání k příležitosti začátku turistické sezóny. Na publikaci se podílelo deset různých autorů. Ve stejném počtu tematických kapitol představují svůj názor na určité části Brna a jeho periferie. Přestože nejde o oficiálního průvodce, obsah vzbudil u veřejnosti vlnu kritiky.

Brněnské Turistické informační centrum (TIC) vydalo neoficiální brožuru To je Brno, která má představit moravskou metropoli z jiného úhlu pohledu, než se děje v případě klasických turistických průvodců. „Publikace je určená úzké cílové skupině lidí, kteří chtějí poznat Brno z jiné stránky a cestují na zajímavá místa třeba kvůli jejich atmosféře nebo emocím. Text obsahuje hodně nadsázky a ironie,“ sdělila mluvčí centra Adéla Nováková. 

Od sobotního vydání publikace se k jejímu obsahu vyjadřovali také starostové přilehlých obcí, které průvodce popisuje zejména v poslední kapitole o okolí Brna. Například starosta Blanska Ivo Polák (ČSSD) na svém facebookovém profilu uvedl, že celou situaci prvně hodnotil jako žert. Poté autory sborníku označil jako kandidáty na pobyt v psychiatrické léčebně. Kapitolu o brněnském okolí napsal sociolog Stanislav Biler. Vyjadřuje se zde o Blansku jako o místě, kde na člověka dýchne nicota, prázdnota a deprese.

Kvůli vlně kritiky přibyla od úterý v brožuře záložka s vysvětlením, která upozorňuje na subjektivnost textu. „Záložka přesně vysvětluje, co mohou čtenáři od publikace očekávat. Na kontroverzní názory autorů upozorní zákazníky ještě před případným zakoupením,“ dodala Nováková. Pracovnice brněnského informačního centra uvedly, že je o průvodce velký zájem i přes jeho subjektivitu a nekorektnost.

Na projekt se ale nesnesla jen negativní kritika. „Text je pro mě velmi zajímavý. O spoustě míst nevím, jelikož jsem se v Brně nenarodila. Drama kolem průvoce mi přijde zbytečné. Těžko říct, kde přesně je linie mezi cenzurou a svobodným projevem. Já osobně bych se ale z respektu k historii třeba srovnání obce s pracovním táborem vyhnula,“ hodnotí studentka, která publikaci přečetla, Lucie Štěpánková.

Brožura je v prodeji od prvního dubna. Celkem informační centrum vytisklo tři tisíce kusů a kvůli velkému zájmu nyní zvažuje dotisk. Neoficiálního průvodce si lidé mohou koupit za 119 korun.

Klíčová slova: kritika, průvodce, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.