06.11.2016 23:39


Novou aplikaci pro brněnskou zoo vyvíjí studenti Masarykovy univerzity

Autor: Lada Součková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Novou mobilní zoo-aplikaci, která provede návštěvníky po zoologické zahradě, vytváří studenti Masarykovy univerzity za pomoci pracovníků Zoo Brno. Aplikace, kterou si budou moci návštěvníci vyzkoušet již v prosinci, nabídne jak fakta, tak zajímavé kuriozity a příběhy o obyvatelích jednotlivých výběhů a expozic.

Na vytvoření nové aplikace, která seznámí návštěvníky se zvířaty z brněnské zoo, pracují studenti Masarykovy univerzity společně se zaměstnanci Zoo Brno. Lidé ji budou moci ve svých mobilech a tabletech vyzkoušet již od prosince. Nejdříve bude aplikace obsahovat informace o padesáti zvířatech z výběhů, které se nacházejí na hlavní návštěvnické trase. „Bude se jednat například o tygry, rosomáky, medvědy lední i kamčatské, lachtany, bobry, vlky a mnohá další zvířata. Zjednodušeně lze říci, že postupujeme od začátku zoo po návštěvnické trase směrem k ledním medvědům a následně dál až do nejzazších koutů zoologické zahrady,“ upřesnila studentka Marie Novotná, jež se na vývoji aplikace podílí. Později však budou doplněna i ostatní zvířata, cílem je postupně pokrýt celou zoologickou zahradu.

Návštěvníci si dané zvíře buď dohledají v nabídce, nebo si ho najdou naskenováním QR kódu umístěného u každého výběhu. „Pro chod aplikace je potřeba internetové připojení, celá zoologická zahrada je však pokrytá wi-fi sítí,“ upřesnila mluvčí Zoo Brno Monika Brindzáková. Aplikaci si lidé mohou stáhnout na webových stránkách brněnské zoo. „Návštěvníky často zajímá, jak se konkrétní zvíře jmenuje, co má rádo nebo kde se nejčastěji ve své expozici schovává,“ doplnila Brindzáková. Přesně takové informace návštěvníkům aplikace nabídne. Nebude obsahovat jen fakta, ale také různé příběhy, rozhovory a dokonce básně.  „Pro uživatele aplikace budou patrně nejatraktivnější texty v podobě příběhu nebo pohádky. Hezké a vtipné jsou také dialogy, které vedou zvířata se čtenářem nebo mezi sebou, případně forma fiktivního rozhovoru reportéra se zvířetem,“ přiblížila vedoucí skupiny studentů Dana Hlaváčková. Ke každému zvířeti tvoří studenti text dvojí – jeden pro dospělé, druhý pro děti. „Pro děti jsou texty kratší, psané hravější formou a obvykle v nich zvíře o sobě mluví v první osobě. Studenti se také snažili neznámé pojmy dětem přiblížit nějakým vhodným přirovnáním a zapracovat do příběhů odkazy na známé pohádky a filmy, ve kterých se daný druh zvířete objevuje,“ prozradila Hlaváčková. Pracuje se také na překladu textů do anglického jazyka.

Na projektu se podílí dvaadvacet studentů oboru Český jazyk se specializací počítačová lingvistika a dvě studentky, které studují Český jazyk a literaturu. Tato skupina se stará o tvorbu originálních textů, korektury a vkládání fotografií. Několik studentů má na starost naprogramování aplikace pro iPhone a Android, ale také generování a správné fungování QR kódů. O grafickou stránku mobilní aplikace se stará středoškolský student.

Klíčová slova: zoo, aplikace, brno, zvířata

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.