16.05.2017 22:10


O brněnskou zeleň by se nově měla starat jen jedna organizace. Radní tak reagují na stížnosti obyvatel

Autor: Miroslav Hanus | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnští radní chtějí zmírnit nespokojené názory místních obyvatel na údržbu zeleně. Schválili proto novou koncepci, kterou chtějí sjednotit postupy při údržbě zeleně. Rozdílná péče o zeleň od několika organizací přišla lidem chaotická. Radní si nechají vypracovat i analýzu, která bude sloužit jako jeden ze dvou nejdůležitějších dokumentů pro vytvoření nového územního plánu.

 

O brněnskou zeleň se bude starat pouze jedna organizace. Foto: Miroslav Hanus

Brno – Novou koncepci údržby zeleně schválili v úterý 2. května brněnští radní. Chtějí tak sjednotit údržbu zeleně, o kterou se momentálně stará více subjektů. Zakázku v hodnotě nejméně 340 tisíc korun získali zástupci společnosti Atregia. Jejich analýza by měla zároveň posloužit radním jako podklad pro nový územní plán města.

Radní se rozhodli řešit problém roztříštěných pravomocí ve správě a údržbě zeleně. Momentálně se o ni starají například zaměstnanci městských částí, Veřejné zeleně města Brna, Brněnských komunikací a dalších organizací. „Nesjednocenost organizací vede k tomu, že se o stromy v ulicích stará někdo jiný než o sečení trávníků pod nimi. Podobně na sídlištích pečuje o trávníky mezi domy  někdo jiný než o trávníky mezi chodníkem a silnicí. Lidé péči o zeleň vnímají chaoticky a stěžují si,“ shrnul situaci mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Radní chtějí také vyřešit postupy při údržbě zeleně. Stává se totiž, že izolační pásy keřů podél silnic, jsou ořezány špatně a neplní svou roli bariéry proti hluku a prachu.

Podle brněnského důchodce Josefa Krejčího je změna potřebná. „O zeleň by se měli starat zaměstnanci pouze jedné organizace. Mnohdy to v Brně vypadá zvláštně, protože v městských částech jsou trávníky jinak udržovány. Stejné je to se stromy. Zatímco v jedné části je kácí, v druhé stejně staré stromy zůstávají,“ komentuje důchodce. Pracovnice Brněnských komunikací Dagmar Moslerová potvrzuje, že se na ně se stížnostmi lidé obrací. „Dostáváme stížnosti různého typu. Tato problematika je ovšem složitější než se na první pohled může zdát,“ řekla pracovnice.

Materiál vypracovaný zaměstnanci vítězné firmy by měl být k dispozici do konce listopadu letošního roku. Společně s nově zpracovanou vizí prostorového rozvoje města bude sloužit radním pro vytvoření nového územního plánu. Ti měli předložit nové plány do roku 2020, prvotní aktualizaci více než dvacet let starých územních plánů zamítli soudci. Poslanci prodloužili radním termín pro schválení nového územního plánu až na rok 2022.

 

Klíčová slova: Brno, zeleň, údržba, územní plán, Atregia, koncepce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.