06.12.2016 16:14


O parkovací místa u brněnských nemocnic je stále nouze, chystají se ale změny

Autor: Petra Slavíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pacienti několika brněnských nemocnic mají problémy s parkováním. Ať už u Nemocnice u sv. Anny nebo u Masarykova onkologického ústavu. Asi nejhorší situace je ale u porodnice na Obilním trhu.  

Brno - Ačkoliv mnoho brněnských nemocnic už delší dobu plánuje výstavby parkovacích domů, pacienty stále trápí nedostatek parkovacích míst. Krizová situace je například u svatoanenské nemocnice, Masarykova onkologického ústavu či porodnice na Obilním trhu.

Nemocnice u sv. Anny

Podle řidičů je parkování u svatoanenské nemocnice jedno z nejhorších v Brně. Před hlavním vchodem je minimum míst, jinak se musí parkovat na parkovišti u parku, kde je ale povrch pro parkování neupravený. V dešti se tam parkuje na blátě, když je sucho, tak v prachu.

„Nemocnice má v současné době asi čtyři sta parkovacích míst,“ nechala se slyšet mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny Petra Veselá. Řidiči mají i přesto velké problémy s hledáním volného místa. „Často se mi stává, že musím zaparkovat až na Mendlově náměstí, protože jinde místo nenajdu,“ podělil se o svou zkušenost Martin Kopřiva, který jako pacient jezdí do nemocnice zhruba jednou za půl roku.

Situace se v příštích letech může výrazně změnit. „V roce 2019 by se měl otevřít nový parkovací dům v prostorách nemocnice, vjezd bude z Mendlova náměstí,“ doplnila Veselá.

Porodnice na Obilním trhu 

U porodnice na Obilním trhu, která spadá pod Fakultní nemocnici v Bohunicích, je situace s parkováním katastrofální. „Porodnice povoluje řidičům vjet na velmi krátkou dobu tak, aby například jen vyložili pacienta či do dvaceti minut zase areál opustili. Jinak se musí parkovat mimo náš areál,“ řekl mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

Parkování mimo areál je ale veliký problém. Na většině míst se parkovat nesmí a velmi často zde dochází k odtahům aut. „Odtahy aut řeší Brněnské komunikace ve spolupráci s městskou policií, nepřísluší mi to komentovat, protože to není v působnosti naší nemocnice,“ uvedl Žára.

Řidiči místo hledají desítky minut. V případě porodnice to může v mnohých případech znamenat velký problém. Proto se řidiči často rozhodnou nechat auto tam, kde se parkovat nesmí. „Na Obilním trhu se prakticky zaparkovat nedá. Jednou jsem místo hledala asi čtyřicet minut,“ řekla řidička Šárka Švábová.

Plná ulice na Obliním trhu. Foto: Google maps

U porodnice na Obilním trhu se žádné změny v parkování zatím neplánují. Fakultní nemocnice Brno plánuje parkovací dům v jiné lokalitě. „Nemocnice připravuje výstavbu parkovacího domu v areálu Dětské nemocnice, kde bude zhruba 240 nových míst,“ uzavřel Žára. I tam mají totiž řidiči s dětmi velké problémy při parkování. 

Masarykův onkologický ústav

V případě Masarykova onkologického ústavu je budoucí parkování velmi nejasné. Brněnští radní se v srpnu rozhodli nechat posoudit možnost výstavby parkovacího domu, od té doby se ale nic nezměnilo.  

„Situace je zde tristní. Bohužel ústav pro to nemůže nic udělat, protože pozemky nejsou naše. Intenzivně jednáme s magistrátem a snažíme se je popostrčit, ale zatím se nic neděje,“ vyjádřila se k možné výstavbě mluvčí Masarykova onkologického ústavu Zuzana Joukalová.

„Pokud budou odbory s návrhem souhlasit, bude investiční záměr na parkovací dům předložen investiční komisi a následně ke schválení Radě města Brna. Více informací bude k dispozici začátkem příštího roku,“ nechal se slyšet mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Nespokojená je i zaměstnankyně ústavu Petra Bergerová „Parkování je tady jedním slovem katastrofa. Nejhorší situace je kolem poledne, kdy přijíždí nejvíce pacientů a nemají kde zaparkovat,“ uvedla radioložka Bergerová. 

Pro řidiče je parkování u Masarykova onkologického ústavu to menší zlo. „Oproti ostatním nemocnicím se zde parkuje podstatně lépe, rozhodně to ale není ideální,“ řekl řidič Tomáš Vrána. 

Klíčová slova: parkování, brněnské nemocnice, parkovací domy, Nemocnice u sv. Anny, porodnice na Obilním trhu, Masarykův onkologický ústav

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.