08.12.2016 23:20


O rozpočet se Brňané moc nezajímají, na veřejné diskuzi se zeptali jen dva

Autor: Přemysl Šimák | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vedení města počítá v rozpočtu na nadcházející rok s většími výdaji. Na veřejné debatě k jeho návrhu padly jen dvě otázky. Lidi zajímaly dotace do kultury a shořelá jídelna.

Brno – Více peněz do dopravy i městským částem – s takovými plány počítá brněnská koalice na rok 2017. Vyplývá to z návrhu městského rozpočtu. Ten představil veřejnosti na středeční debatě primátor Petr Vokřál. Radní počítají s celkovými příjmy přes 10 miliard korun. Výdaje vyčíslili na téměř 12 miliard korun, které oproti letošnímu roku vzrostou o 590 miliónů.

Primátor v diskuzi zdůraznil růst výdajů. „O 230 milionů korun více než letos pošleme městským částem. Většími prostředky také podpoříme sedm strategických, dopravních projektů, kam patří například tramvajová trať ke Kampusu nebo stavba městského okruhu v Žabovřeskách. Více peněz jsme se rozhodli dát i do kultury,“ oznámil.

Připomněl, že i přes toto zvyšování bude koalice pokračovat ve snižování městského dluhu, což si stanovila jako dlouhodobý cíl. „Chceme město rozvíjet a zároveň nechceme dluh zvyšovat. Musíme to skloubit,“ řekl Vokřál.

Právě kultury se týkal jeden ze dvou dotazů v diskuzi. „Myslíme si, že takzvané individuální dotace, ze kterých plynou peníze třeba na brněnské ohňostroje, jsou prostředkem klientelismu. Budete se snažit o jejich regulaci?“ ptala se členka spolku Brno kulturní Petra Havlíková. Primátor odpověděl, že současný městský systém kulturních dotací nepovažuje za špatný. „Chceme transparentním způsobem vyhovět co možná nejširšímu spektru žadatelů, ale u menších projektů jsou šance na udělení dotace nižší,“ dodal.

Druhý dotaz pak směřoval na bývalou vojenskou jídelnu v Rybkově ulici, která vyhořela na podzim roku 2010. Obyvatel Kraví Hory Michael Závodský se ptal, jestli koalice najde finanční prostředky na její demolici a výstavbu plánovaného víceúčelového areálu. „Musíme nejdříve rozhodnout, co tam skutečně bude stát. V prvé řadě je potřeba, aby se mezi sebou dohodli zastupitelé Brna-střed a městský architekt,“ řekl Vokřál.

Strategických projektů je celkem třináct a radní na ně vyhradili skoro 239 milionů korun. Kromě dopravy se týkají sportu, jako třeba stadion za Lužánkami nebo vodohospodářství, kde radní chtějí dostavět brněnskou kanalizaci. Koalice sem zařadila taky rekonstrukci polikliniky v Zahradníkově ulice či výstavbu Janáčkova kulturního centra.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.