10.03.2017 21:21


Obezita je velkým krokem k onemocnění ledvin, varují jihomoravští lékaři

Autor: Jan Navrátil | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na druhý březnový čtvrtek připadl již dvanáctý Světový den ledvin. Zdravotní střediska po celé republice při této příležitosti nabízela bezplatná vyšetření obsahu cukru v krvi či krevního tlaku. Tématem pro letošní rok byla obezita, jelikož je jedním z rizikových faktorů ledvinových onemocnění. Své o tom ví i Luděk Zelený z Bučovic, pacient léčený dialýzou, který musí zhubnout přes šedesát kilogramů, aby mohl podstoupit transplantaci ledvin. 

Brno - Před rokem a půl diagnostikovali lékaři Luďkovi Zelenému z Bučovic zánět ledvin. Za tu dobu musel ztratit více jak třetinu své váhy, aby ho lékaři zařadili na čekací listinu k transplantaci ledviny. Chronickým onemocněním tohoto typu v současnosti trpí asi deset procent populace, obezita je přitom silným rizikovým faktorem pro jeho rozvoj. Tématem Světového dne ledvin byla právě otylost.Primář dialyzačního střediska Slavkov Aleš Hrubý s pacientem Luďkem zeleným (zdroj: Archiv Lucie Kocourkové, B. Braun Medical s.r.o.)

Nadváhou trpí v České republice každý čtvrtý člověk. Nejtěžší stupeň obezity pak mají zhruba dvě procenta Čechů. „Ledviny obézního člověka musí pracovat mnohem více a při takové zátěži se mohou rychleji poškodit. U lidí s nadváhou hrozí až sedmkrát větší pravděpodobnost, že jim tyto orgány selžou. Obézních lidí přitom stále přibývá,“ vysvětluje vedoucí lékař dialýzy Aleš Hrubý z Dialyzačního střediska B. Braun Omnia ve Slavkově u Brna.

Mezi pacienty s nadváhou patří i Zelený, který se začal léčit před rokem a půl. „Změna přišla ze dne na den. Praktického lékaře jsem tehdy navštívil se zápalem plic, k tomu se pak navíc přidal zánět ledvin,“ vypráví.

Kvůli zvýšení povědomí o nemoci lékaři z Dialyzačního střediska ve Slavkově u Brna i ve Fakultní nemocnici Brno na Světový den ledvin lidem nabídli preventivní vyšetření zdarma. „Obezitě lze naštěstí předejít, větší informovanost o jejích rizicích a zdravém životním stylu může výrazně pomoci také při prevenci onemocnění ledvin,“ uvádí mluvčí brněnské Fakultní nemocnice Pavel Žára. V tamní Nefrologické ambulanci včera odborníci lidem vyšetřili moč, obsah cukru v krvi a změřili krevní tlak.

Ve Fakultní nemocnici Brno mohli zájemci na vlastní oči vidět i dialyzační vyšetření, kdy čisticí funkci krve lékaři nahradili mechanickou filtrací. Bezplatné preventivní prohlídky pak letos nabízela i další zařízení v kraji, mimo jiné i zdravotní střediska na Blanensku a Vyškovsku.

Zelený nyní pro své vyléčení potřebuje transplantaci ledviny. Dostat se do pořadníku ale není tak jednoduché. „Dříve jsem vážil přes sto šedesát kilogramů. Před nedávnem se mi podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Abych mohl jít na transplantaci ledviny, musím shodit ještě třináct kilo,“ popisuje Zelený dlouhou cestu k operaci, a tím i cestu k možnému vyléčení.

Klíčová slova: zdravotnictví, obezita, lékaři, světový den ledvin

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.