12.05.2016 19:03


Odfouknout tmavomodrý mrak se pokusí právě zahájený hudební festival Tmavomodrý svět

Autor: Barbora Tichá | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Třídenní festival Tmavomodrý svět dnes zahájili jeho účastníci v pět hodin v brněnském Sále Břetislava Bakaly hudbou a zpěvem. Hlavní aktéři mezinárodního hudebního festivalu, který slaví jubilejní dvacátý sedmý ročník, jsou děti a mládež se zrakovým postižením. 

Brno – Festival Tmavomodrý svět umožňuje dětem se zrakovým postižením vystoupit před publikum a předvést své hudební nadání. Po krátkém oficiálním zahájení letošního ročníku po páté hodině v Sále Břetislava Bakaly v Brně hned následovala první vystoupení účastníků. „Festival Tmavomodrý svět vychází z krásných myšlenek setkávání a boření bariér. Tato témata jsou v dnešní společnosti živá a velmi aktuální,“ zahájila ředitelka Turistického informačního centra města Brna Jana Janulíková.

Jiří Unger byl prvním vystupujícím na festivalu. Autor: Barbora TicháNejdříve vystoupil Jiří Unger, který na klavír zahrál Ragtime od Scotta Joplina. Po dětském sboru ze Střední, základní a mateřské školy pro zrakově postižené na ulici Kamenomlýnské v Brně a několika dalších hudebních představeních školy z Olomouce vystoupil nevidomý klavírista Anton Mészáros s vlastními skladbami. První den festivalu zakončí promítání zvukově bohatého filmu Frank v Kině Art. Tento film je podle organizátorů vhodný pro nevidomé i vidící diváky. Nadační fond Priorita film doplnil o audio komentáře toho, co se děje na plátně, aby i nevidomí měli ze snímku větší zážitek. Pro všechny návštěvníky budou také připraveny klapky na oči, aby si mohli vyzkoušet, jaké to je film pouze poslouchat.

V pátek zájemce čeká, mimo další odpolední hudební vystoupení, výstava pomůcek pro nevidomé. Ve dvě hodiny budou moci náštěvníci zhlédnout výcvik vodicích psů. Ten cvičitelé zopakují ještě v sobotu ráno, opět před Sálem Břetislava Bakaly. Druhý i třetí den festivalu bude součástí programu prodejní výstava nevidomých z Dílny HapAteliér.

V sobotu se program více zaměří na techniku a její využití pro nevidomé a zrakově postižené. „Pro ty, co se snaží překonávat nesnáze spojené se zrakovým postižením, je moderní technika skvělá,“ řekla Hana Bubeníčková, ředitelka brněnského TyfloCentra, které poskytuje služby zrakově postiženým. Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity pořádá workshopy na téma informační a komunikační technologie pro zrakově postižené. „Velkým hitem může být inteligentní bílá hůl, která je propojená s chytrým telefonem. Ta umožňuje nevidomému komfortní navigaci,“ řekla Bubeníčková.

Ani v sobotu nebude chybět hudební část festivalu. „Návštěvníci by si určitě neměli nechat ujít benefiční koncert Michaely Noskové o půl sedmé na nádvoří Staré radnice,“ řekla mluvčí festivalu Gabriela Peringerová. Výtěžek z benefičního koncertu brněnské rodačky Noskové se Swing Band Brno půjde na ubytování zúčastněných.

Ač festival oficiálně začal až dnes, část doprovodného programu mohli Brňané zažít již od dubna. „V letošním roce jsme se festival pokusili vytáhnout mezi lidi. Chceme, aby se o problematice zrakově postižených dozvědělo co nejvíce lidí,“ řekla Peringerová. Proto organizátoři už v polovině dubna zahájili výstavu nazvanou Z očí do očí. Fotografie nevidomých a slabozrakých s jejich kompenzačními pomůckami byly vystaveny v Galerii Vaňkovka do 1. května. Nyní je část z nich k vidění před Sálem Břetislava Bakaly. Dalším doprovodným programem, který si pro letošní ročník organizátoři připravili, byl Tmavomodrý den. Minulou středu si mohli zájemci na Moravském náměstí vyzkoušet, jaký je život nevidomého. „Kromě procházky v parku poslepu mohli vyzkoušet i hru s nevidomými futsalisty nebo výcvik sebeobrany zrakově postižených,“ popsala Peringerová.

Část výstavy Z očí do očí je k vidění před Sálem Břetislava Bakaly. Autor: Barbora Tichá

Aktuální doprovodný program je šifrovací hra Tmavomodré dobrodružství. Do té se mohou hlásit týmy po dvou až pěti hráčích od prvního květnového týdne. Týmy čeká šest stanovišť, kde budou moci řešit logické úkoly a šifry. „Při řešení šifer, založených převážně na práci s Braillovým písmem, hmatem a sluchem, má výhodu ten tým, v němž je členem alespoň jeden hráč se zrakovým handicapem,“ dodala Peringerová.

Festival Tmavomodrý svět je pořádán pravidelně téměř třicet let. Svůj název získal podle stejnojmenné skladby Jaroslava Ježka. Festivalem se každoročně snaží organizátoři mazat hranice mezi lidmi, kteří vidí, a zrakově postiženými, a umožnit hudebně nadaným nevidomým vystoupení před publikem. Festival je mezinárodní, a proto se jej účastní nejen děti a mládež z České republiky, ale také například z Polska, ze Slovenska a z Litvy. Letošní počet účastníků je asi sto padesát.  

Klíčová slova: Tmavomodrý svět, hudební festival, zrakové postižení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.