20.05.2017 11:01


Opráski sbrněnskí historje líčí soužití Němců, Židů a Čechů

Autor: Kristýna Kucharčíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Návštěvníci festivalu Meeting Brno se mohli seznámit s fragmenty brněnské historie na doprovodné výstavě Opráski sbrněnskí historje. Série komiksových vtipů autora Jaze reaguje zejména na historické střety židovské, německé a české kultury na území města Brna. Neopomíná ale ani významné okamžiky brněnské historie jako obléhání města Švédy nebo průmyslovou revoluci.

Návštěvníci výstavy si prohlíží nové komiksy z dílny Jaze. Foto: Kristýna Kucharčíková

Brno – Na přání pořadatelů festivalu Meeting Brno vytvořil umělec, vystupující pod přezdívkou Jaz, speciální edici komiksů z historie města Brna. Soubor kreslených vtipů autor krátce představil v pátek 19. května na Moravském náměstí na akci nazvané Venrizáš. Kreslíř se už tradičně dostavil v kostýmu komiksové postavy Zmikunda Lucrburskího a poté, co se vyfotil s fanoušky, zase nenápadně zmizel.

Nejnovější komiksy z dílny Jaze se zaměřují na soužití Němců, Židů a Čechů, které poznamenalo téměř celé dějiny Brněnska. V Opráscích sbrněnskí historje najdeme narážky na židovské obchodování, ale i soutěživost, která se prolínala českoněmeckými vztahy. V odlehčené podobě kreslené výjevy připomínají také závažnější historické okamžiky, například obléhání města Švédy nebo vyhnání Němců po druhé světové válce.

„Komiksy jsou výstižné a myslím, že autorovi Oprásků s českí historje se pestrou brněnskou historii podařilo přiblížit svébytným způsobem,“ uvedla programová ředitelka festivalu Kateřina Tučková. Výstava splnila i očekávání návštěvníků, kteří byli často s tvorbou Jaze seznámeni na sociálních sítích. „Opráski občas vidím na Facebooku. Někdy mi ten humor připadá prvoplánový, ale jindy se zase člověk musí zamyslet, než vtip pochopí. Dnes jsem se třeba musela zamýšlet víc, protože moc neznám brněnskou historii. Bavila jsem se ale i tak dobře,“ zhodnotila návštěvnice Petra Taušová.

Open-air výstavu Opráski sbrněnskí historje mohou zájemci navštívit v parku na Moravském náměstí po celou dobu konání festivalu Meeting Brno, tedy až do neděle 28. května.

Klíčová slova: Opráski sbrněnskí historje,Jaz,vernisáž,Meeting Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.