16.05.2017 20:55


Opráski se vracejí do Brna. Zabývají se soužitím českého, německého a židovského obyvatelstva

Autor: Marek Bartošík | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Loni to byly Lucemburské opráski, nyní budou mít Brňané možnost netradiční formou nahlédnout na soužití Čechů, Němců a Židů. Do jihomoravské metropole od pátku 19. května na deset dní zavítá nová výstava z dílny tajemného tvůrce Jaze.

Brno – Obyvatelé jihomoravské metropole uvidí Opráski o svém městě. Open-air výstava Opráski sbrněnskí historje, jež je součástí letošního festivalu Meeting Brno, začne v pátek 19. května v 17:45. „Jsme rádi, že tvůrce komixů přijal naši výzvu, aby se ze své specifické perspektivy podíval na pestré dějiny Brna,“ uvedla programová ředitelka Meeting Brno Kateřina Tučková. Sám Jaz, jak si tvůrce kreseb říká, přislíbil účast. Je téměř jisté, že se znovu objeví ve své specifické masce „Zmikunda“ (Zikmund Lucemburský, pozn. red.)Akce potrvá do neděle 28. května.

Fanoušci netradičního výkladu dějin mohli už jednu podobnou výstavu v Brně navštívit. Loni na Špilberku se na Lucemburské opráski, které připomínaly 700. výročí narození Karla IV., přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí. A příznivci svérázných komixů se chystají navštívit i nadcházející vernisáž. Jednou z nich je studentka Michaela Chupíková. „Na Opráscích se mi líbí, že dokážou spojit historii a humor. Nejsou ale pro každého. Abyste výsledný vtip pochopili, musíte znát historické reálie,“ vyjádřila se Chupíková.

Opráski, které brzy oslaví pět let od svého založení, jsou fenoménem dnešní doby. Na Facebooku mají přes osmdesát tisíc fanoušků. Oblíbenými postavami komixů jsou především Jan Hus, autorem zvaný „Huz“, a Zikmund Lucemburský, alias „Zmikund“. Jejich tvůrce vydal už šest knížek. Jedna z nich dokonce opouští české hranice a popisuje dějiny světa. Nyní se tajemný Jaz pokusí připomenout bohatou historii Brna.

Klíčová slova: Opráski sbrněnskí historje, vernisáž, Jaz, Meeting Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.