28.03.2017 12:03


Organizátoři festivalu Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě museli přesunout zahájení

Autor: Klára Čeperová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Patnáct divadelních představení v kavárnách, barech a nezávislých divadelních sálech připravili organizátoři festivalu Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě. Po předchozím ročníku, kdy inscenace přilákaly méně diváků, se tým pořadatelů v čele s Alicí Kordíkovou rozhodl přenechat účinkujícím více svobody. 

Audio

    Audio
         
    Autor: Klára Čeperová

Brno- Osmý ročník festivalu Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě zahajuje tento čtvrtek a změny oproti ostatním ročníkům jsou patrné už při pohledu na program. Divadelní spolky získaly více volnosti a mohly si vybrat například čas nebo místo konání představení. Zároveň se letos nemusí omezovat pouze na inscenace, ale můžou zvolit libovolnou formu interakce s diváky.

„Festivalu jsem se účastnila nejprve s kapelou Hedvika a Harrnach. Když jsem později sama kavárnu otevřela, přišlo mi přirozené spolupráci prohloubit,“ řekla majitelka kavárny Atlas Hedvika Šolcová. Spolu s její kavárnou propůjčili umění své prostory další majitelé kaváren. Letos se navíc dvě představení poprvé uskuteční v sále Buranteatru.

„Protože se festival z čistě kavárenského prostředí rozšířil i do barů a divadel, zajistili jsme ke každému představení degustaci filtrované kávy,“ řekla pořadatelka Alice Kordíková.

 

Letos koordinujete Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě poprvé, jaká byla vaše vize?

Směr letošního osmého ročníku společně se mnou určovala moje předchůdkyně Kateřina Eichlerová a dramaturgyně Nikola Foltýnová. Po sedmém ročníku jsme zaznamenali úbytek návštěvníků, proto jsme se rozhodli upravit koncept. Hlavní myšlenkou Lunaparku je podpora brněnských nezávislých divadel, toho se i nadále držíme. Dříve byl festival jednotný, všechna představení začínala ve stejnou dobu a trvala hodinu. Letos se přístup individualizoval. Soubory si můžou vybrat místo, kde budou hrát, i délku představení. Také forma, kterou svoje divadlo představí, je v jejich režii. Můžou předvést například přehlídku kostýmů nebo workshop pro návštěvníky. Aby byly večery živější, budou je uvádět moderátoři. To je taky letošní novinka.

 

Jak se změny promítly do organizace?

Vyměnili jsme si spoustu emailů jak s kavárnami, tak s divadelními soubory. Hledali jsme vhodné dny, kdy by se představení hodilo divadelníkům, kavárníkům i našemu programu. Řešení jsme našli vždy. Organizace byla chaotická i proto, že ji obstarávali dva lidé. Neumím si ale představit, že by to měl na starost je jeden člověk. Každý kdo se na organizaci podílí, pracuje jako dobrovolník.

 

Co dobrovolníky motivuje ke spoluorganizaci festivalu Lunapark?

Někteří berou účast jako příležitost naučit se nové věci a potkat zajímavé lidi. Pomáhá nám osm studentů, pro které je organizace festivalu zároveň školní praxí. Za tu získávají kreditové ohodnocení.

 

Festival probíhá současně s Mezinárodním festivalem divadelních škol Encouter, co to pro Lunapark znamená?

Před určením termínu jsme mapovali konkurenční program. Encounter je ale zaměřený na jiné publikum. Posledních sedm let Lunapark patřil mezi akce, které se odehrávají na přelomu března a dubna a my bychom tradici rádi zachovali.

 

Do zahájení festivalu zbývají už jen pár dní. Co ještě musíte připravit?

Původně jsme měli startovat už v pondělí představením Čaroděj a jeho sluha, soubor Ensemble opera diversa, ale zrušil představení kvůli nemoci. Proto jsme byli nucení zahájení o tři dny posunout. Začínáme tedy představením Kompost divadelního souboru Napříč.cz. No a co ještě zbývá? Protože jsem v pozici koordinátora letos poprvé, najdou se drobné detaily, které budeme pilovat v průběhu festivalu. Teď konkrétně sháníme zvukaře na závěrečný koncert kapely Jay Delver band. Věřím ale že se obejdeme bez průšvihů. Nakonec bude všechno fajn.

 

*Alice Kordíková nastoupila na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v roce 2009. Studuje hned dva obory. Učitelství estetické výchovy pro střední školy ukončila magisterským titulem v roce 2016. Z oboru Managment v kultuře získala bakalářský titul před čtyřmi lety. Tam v současnosti píše diplomovou práci.


Klíčová slova: Lunapark, festival, káva, divadlo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.