05.05.2016 19:05


Organizátoři kampaně Jezdím pro Brno bojují za ekologičtější dopravu

Autor: Michaela Tvrdíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Informační kampaň Jezdím pro Brno, na které se podílejí lidé ze Střediska ekologické výchovy Hlídka, odstartuje v nejbližších měsících. Brňany bude motivovat k tomu, aby se po městě dopravovali zdravějším způsobem a dbali tak nejen na sebe, ale i na životní prostředí. Cílem je přispět ke snížení negativních vlivů emisí a ke zdraví obyvatel Brna. Projekt z velké části dotuje i Státní fond pro životní prostředí.

V Brně se dlouhodobě potýkají se znečištěným ovzduším (foto: Norbert Aepli)Brno – Jezdím pro Brno je název nové informační kampaně, která obyvatelům Brna v příštích měsících poradí, jak se po městě dopravovat efektivně s co nejmenší ekologickou stopou. Její program budou koordinovat lidé ze Střediska ekologické výchovy Hlídka při Zoologické zahradě Brno. Heslo kampaně odkazuje na to, že člověk by se měl přemisťovat způsobem prospěšným pro své zdraví a také šetrným pro životní prostředí. 

Cílem osvětové kampaně Jezdím pro Brno je tedy změnit vysoké znečištění ozvduší z dopravy. ,,Lidé často zůstávají u zaběhnutých zvyků a málo zkouší nové možnosti. Projekt má lidi motivovat k tomu, aby se nebáli zkusit jet občas do práce na kole, nebo využili chytré kombinace různých dopravních prostředků,“ vysvětluje náměstek primátora Martin Ander. 

Brňáci si za pomoci nejrůznějších metod připomenou výhody chodců a jízdy na kole. Řidiči si zopakují možnosti parkování a využití P&R parkovišť (zaparkuj a jeď), která jsou v provozu od listopadu minulého roku. Organizátoři mysleli i na budoucí vysokoškoláky, které chtějí motivovat v samostatné části programu k jízdě na kole. "Osobně se do školy dopravuju městskou hromadnou dopravou, zhruba jednou týdně jedu autem a párkrát do roka na kole. Je to dobrý nápad, ale nemyslím si, že přesvědčí významnější množství studujících," okomentoval snahu organizátorů maturant Vojtěch Kubík. 

 

 Brněnská MHD (foto: wikimedia)

Na ty, kteří se již šetrným způsobem pohybují, čeká v červnu a v červenci odměna v podobě snídaně v centru a reflexních pásek. Pořadatelé kampaně jim chtějí tímto způsobem vyjádřit vděk. Projekt  pořádající vyjde skoro na dva miliony korun, z čehož téměř jeden a půl miliona korun získali od Státního fondu pro životní prostředí.

Středisko ekologické výchovy Hlídka v Brně funguje od roku 2015. Cílem zaměstnanců je ekologická výchova dětí a také mimoškolní osvětové akce pro veřejnost. Svou činností přispívají ke kulturnímu dění v Jihomoravském kraji. 

Klíčová slova: ekologie, jezdím, pro, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.