30.04.2017 21:27


Pálením čarodějnic lidé opouštějí své těžkosti a vítají jaro

Autor: Jan Kočenda | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Město Fryšták se na jeden den proměnilo v místo plné čarodějnic a čarodějů, kteří se každoročně scházejí, aby oslavili příchod jara a zbavili se všech špatností, které je tíží. I letos na děti čekala dílna s čarodějnickou tématikou, nebo maskérna, kde mohly doladit svůj kostým. Na závěr symbolicky zapálili velkou vatru a zažili exkluzivní ohnivou show.

Foto: Jan Kočenda  Kostýmy všech čarodějů i čarodějnic vypadaly opravdově.

Zlínsko/Fryšták – Už podeváté se ve Fryštáku 30. dubna slétly všechny čarodějnice z okolí. Cílem události pálení čarodějnic je zbavit se všeho špatného a přivítat jaro. Organizátoři nachystali pro děti spoustu aktivit, dospělí se zase mohli těšit z širokého výběru jídel. Vrcholem večera bylo zapálení čarodějnice a ohnivá show.

Organizátoři každoročně myslí hlavně na děti, pro které je celý program uzpůsobený. „Pro malé čarodějky a čaroděje tady máme dílny s magickou tématikou, mohou si nechat vyvěštit budoucnost nebo vylepšit svůj kostým v maskérně. Večer na ty odvážnější čeká stezka odvahy,“ řekla organizátorka Zdeňka Vidlařová.

I dospělí si přišli na své. Hlídání svých dětí si mohli zpříjemnit třeba palačinkami nebo grilovaným seletem. „Je to výborně zorganizovaná akce. Co se týče jídla, tak tady mají široký výběr. Letos je tu opravdu hodně lidí. Snad nejvíc, co jsem za všechny ty roky viděl,“ pochvaloval si pravidelný návštěvník Martin Duša.

 

Foto: Jan Kočenda  Všichni si pálení čarodějnic náležitě užívali ve svých kostýmech.

Každý, kdo mohl, si po domácku vyrobil kostým čarodějnice nebo čaroděje. Motivací byla soutěž o nejkrásnější kostým. Konkurence byla opravdu velká a porota měla nelehký úkol při vybírání toho nejlepšího. „Máme tady kategorii jak pro dospělé, tak pro děti. Všechny kostýmy jsou ale krásné nezávisle na soutěži,“ dodala Vidlařová.

Málokdo si nechal ujít ve Fryštáku pálení čarodějnic, protože za devět let se z toho stala masivní akce. „Každým rokem je tady čím dál víc lidí. Okolní města na sebe upozorňují poutači, ale tady to není třeba. Díky kvalitní organizaci lidé vědí, že nepřijít by byla velká chyba,“ řekla účinkující Iva Lauterkrancová.

Vrcholem celé akce bylo závěrečné zapálení vatry. Tomu ještě předcházel čarodějnický tanec. „Tančit bude dvacet dospělých holek a deset dětí,“ upřesnila Vidlařová. Po zažehnutí ohně přišli také umělci, kteří předvedli ohnivou show.

Pálení čarodějnic je lidový zvyk, který se slaví po celé České republice 30. dubna.  Dříve lidé věřili, že se v noci čarodějnice scházejí na prokletém místě. Na ochranu před nimi lidé zapalovali ohně.

Klíčová slova: pálení, čarodějnic, Fryšták, tradice, zvyk, jaro

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.