05.03.2017 08:29


Pečovatelské služby pro seniory se budou v Brně rozšiřovat

Autor: Jan Kočenda | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V Brně žije nejvíce seniorů z celé České republiky. Radní se proto rozhodli reagovat na tento fakt zkvalitněním jejich životů. Cílem je vytvořit pro důchodce takové podmínky, aby mohli žít co nejdéle spokojený život. Rozšíření pečovatelských služeb by mohlo vyřešit nechtěné stěhování do domova důchodců.

Důchodci tvoří v Brně nezanedbatelnou část obyvatel.

Brno – Senioři tvoří velkou část obyvatel Brna. Radní pro ně chtějí rozšířit služby a lépe informovat veřejnost o řešení obtížných situací, ve kterých se důchodci ocitnou. „Naší úlohou je informovat o možnostech bydlení a sociálních služeb, jako je například získání příspěvku na bydlení nebo zavedení pečovatelské služby,“ uvedl náměstek primátora pro sociálně-kulturní oblast Matěj Hollan.

Podle výsledků analýz převážná většina důchodců chce dožít doma, proto se radní snaží jejich přání vyhovět. „Cílem je vytvořit podmínky k tomu, aby mohli senioři žít důstojně a co nejdéle v domácím prostředí,“ řekl první náměstek primátora Petr Hladík. Řešením by mohl být postupný systém bydlení, sociálních a zdravotních služeb, který seniorům poskytne pomoc nebo péči podle jejich aktuálního stavu.

Péče o důchodce bude podpořena rošířením terénních sociálních služeb, které budou nově fungovat v noci a to i během víkendů. Jedná se o výjezdy sociálních pracovníků, kteří lidem pomáhají přímo u nich doma. „Bylo by dobré, kdyby staří lidé mohli bydlet u sebe a někdo se o ně staral. Sama jsem pracovala v domově důchodců a vím, že jim tam chybí kontakt s příbuznými,“ řekla seniorka Libuše Fleissigová. 

K lepšímu životu má také přispět nákup dalšího Seniorbusu, díky kterému se důchodci mohou přepravovat bez větších problémů. Pokud senioři nezvládají cestování autem nebo hromadnou dopravou, tak si můžou objednat tento Seniorbus, který je odveze kam potřebují. „Máme zájem, aby se tito lidé pohodlně dostali k lékaři či za kulturou a zpříjemnili si tak život,“ uvedl primátor Petr Vokřál.

Mezi plánovanými opatřeními pro důchodce je mimo jiné navýšení kapacit domovů nebo pestrá nabídka nízkonákladových bezbariérových bytů. Dlouhý život je příznivý ukazatel, na který město musí těmito opatřeními pružně reagovat.

Klíčová slova: důchodci, senioři, život, Brno, životní podmínky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.