04.04.2017 21:22


Pivo, noční život a architektura. To jsou důvody, které turisty táhnou do Prahy

Autor: Martina Ivanová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Česká republika je mladý stát a ne každý cizinec si k tomuto názvu automaticky přiřadí konkrétní zemi. Přesto je hlavní město Praha oblíbenou turistickou destinací. Podle organizace Prague City Tourism navštívil minulý rok Prahu rekordní počet turistů. Redaktorka se povědomí o České republice rozhodla zjišťovat v Londýně.

 

Redaktorka zjišťovala povědomí o České republice v Londýně.

Londýn – Někteří cizinci občas při vyslovení názvu České republiky tápou. Traduje se, že jméno našemu státu dělá pouze dobré a levné pivo a několik málo známých osobností. Je ale situace skutečně tak zoufalá? Minulý rok jen hlavní město podle pražské informační služby Prague City Tourism navštívilo více než šest milionů turistů. Dle organizace se jedná o do té doby nepřekonané množství. Co je pro cizince největším lákadlem? 

Hlavní město Anglie pojí nekonečné množství národností z různých koutů světa, co si tedy Londýňané, bez ohledu na to, jak dlouho v městě žijí, myslí o České republice? Dinara Rodionová, dvaatřicetiletá maminka původem z Ruska se nejprve omlouvá, že Českou republiku nezná, po krátké odmlce si to ale rozmyslí. „Vlastně ano, slyšela jsem o ní od mých přátel. I tatínek tam byl. Prý je to u vás pěkné,“ rozpomene se po chvíli Rodionová a dodává, že ráda cestuje, a když bude příležitost, jednou se chce podívat i do České republiky. 

Čtyřiatřicetiletá knihovnice Elisabeth Couzová má jasno hned. „Českou republiku znám, před pár lety jsme ji navštívili. Líbil se mi pražský orloj, mosty a taky jídlo bylo opravdu dobré. Vzpomínám si, že tam byla spousta svařáku,“ zasměje se Couzová nakonec, pravděpodobně při vzpomínce na Vánoční trhy. 

Třicetiletý Craig McFarlane, který se živí organizováním společenských akcí, Českou republiku navštívil také. „Byl jsem v Praze. Nejlepší bylo skvělé pivo a milí lidé. Vzhledem k tomu, že mám v Praze přátele, určitě bych se tam rád podíval znovu,“ říká McFarlane. 

Studentka Bethany Craddocková po krátké odmlce na rozmyšlení tvrdí, že o České republice neslyšela. Redaktorka zkouší upřesnit, že se jedná o zemi ve střední Evropě, nicméně se zdá, že bez úspěchu. Nakonec ale Craddocková přeci jen názor změní. „Počkat, neleží tam Praha? Tam jsem byla. Praha se mi líbí,“ uvědomí si Craddocková a dodává, že nejvíc ji zaujala asi architektura a stejně jako McFarlane by se tam ráda podívala znovu. 

Informatik Thomas Vimm, který již oslavil jednačtyřicáté narozeniny, Prahu také navštívil. „Praha se mi líbí, například bych zmínil mosty,“ vzpomíná jako další z dotazovaných na pražskou architekturu Vimm. 

Richard, který pochází ze severní Afriky a několik let v Londýně studuje a pracuje, nechce tazatelce sdělit příjmení ani věk. Českou republiku ale zná. „Navštívil jsem Slovensko, které s Českou republikou sousedí. Podle toho, co jsem viděl v televizi, ale myslím, že je Česká republika hezká. Třeba jí jednou navštívím,“ přemítá odhadem pětatřicetiletý Richard.

Podobně se k otázce staví i další tázaný Tom. „Českou republiku znám z doslechu, mám odtamtud kamaráda. Ten je fajn, ale víc bohužel nevím,“ zadrmolí ve spěchu Tom a rozloučí se. 

Z deseti dotazovaných dva respondenti o České republice neslyšeli. Ti zbylí neměli zájem se vyjádřit. Bez zajímavosti nezůstává, že všichni dotazovaní zmínili v podstatě pouhé hlavní město. Proč nemají zájem navštěvovat ty ostatní? „Srdcem Evropy je Česká republika, ale středem pozornosti bývá skutečně pouze hlavní město. Zásadním důvodem je, že kromě kulturněhistorických památek může nabídnout i bohatý noční život, což, alespoň podle zájmu turistů, menší města nemohou,“ komentuje situaci Apolena Zemková, která dříve působila v jedné z českých cestovních kanceláří. Dodává, že to je důvod, proč turisté do ostatních měst vyjíždějí pouze na část dne a poté se vrací do hlavního města. I za cenu dražšího ubytování a ostatních služeb.

Klíčová slova: Londýn, turismus, Praha, Česká republika, cestování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.