07.10.2016 13:06


Plán nové čtvrti Nová Zbrojovka se představil veřejnosti

Autor: Lucie Chaloupková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nová čtvrť s industriální architekturou na nábřeží Svitavy, kousek od centra Brna? To bude Nová Zbrojovka, přestavěný areál opuštěného továrního komplexu bývalé Zbrojovky. Spíše než o nahrazení původních prostor totiž půjde o jejich proměnu. Pozůstatky starých budov však zcela nezmizí, stanou se součástí nové čtvrti.

Brno – Projekt s názvem Nová Zbrojovka ve středu v Brně představili zástupci investiční firmy CPI spolu s brněnským primátorem Vokřálem. Na místě, kde nyní stojí opuštěné, zchátralé budovy, pozůstatek po bývalé Zbrojovce, plánují vystavět novou čtvrť. Některé budovy, jejichž statika nebyla narušena, přitom chtějí zachovat. Za přestavbu zaplatí odhadem čtyři miliardy korun.

Areál o dvaceti hektarech má být do roku 2027 zaplněn kancelářemi, obchody, průmyslovými halami a zhruba osmi sty byty. „Nechceme postavit jenom kancelářskou, nebo obytnou čtvrt. Dali jsme si za cíl provázat všechny funkce tak, aby fungovaly jako celek,“ popsal záměr přestavby výkonný ředitel CPI Zdeněk Havelka, „za vzor jsme si vzali přestavěné továrny okolo Berlína.“

Zadavatelé projektu si přitom přejí zachovat industriální architekturu prostoru Zbrojovky. Budovy, jejichž statika to dovolí, zůstanou zachovány. Zbytek areálu se vyčistí a nevyhovující budovy budou odstraněny. „Příjemně mě překvapilo, že projekt respektuje minulost areálu. Jsou to nádherné prostory s nádhernými materiály, které stojí za to zachovat,“ komentoval myšlenku projektu brněnský primátor Vokřál. „Pro mě je pozitivní také oživení nábřeží Svitavy, které se nachází v této části,“ dodal Vokřál.

Samotní Brňané hodnotí přestavbu různě. Některým, jako například obchodníkovi Milanu Bočkovi, se nápad líbí: „Nápad revitalizace je dobrý, je to lepší než staré budovy úplně zbořit. Jsem spíše konzervativní.“ Někteří jsou z architektonického řešení nadšení méně, například pracovnice krajského ředitelství jihomoravských hasičů, která si přála neuvádět jméno, ji komentovala takto: „Myslím si, že tohle se do čtvrti, kde budou bydlet normální lidé, vůbec nehodí. Nesouhlasím s tím.“ Jiným se na projektu líbí celistvost čtvrti: „Jestli tam budou bydlet lidé, kteří tam budou mít zároveň i práci, může to pro ně být velmi dobré,“ uvedla momentálně nezaměstnaná Alena Horvátová.

Výstavba je rozdělena do několika částí: do roku 2018 má být areál vyčištěn, poté začne přestavba starých budov, kolem roku 2021 má začít výstavba budov nových. Ty však ještě nejsou součástí územního plánu. Jejich architekt bude vybrán během letošního podzimu. Nynější nájemníci prostoru se podle Havelky nemusejí bát, budou zde moci zůstat.

Klíčová slova: nová zbrojovka, industriální architektura, revitalizace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.