03.05.2016 20:02


Po dvaceti letech plánování se bazén v Nymburce dočká rekonstrukce

Autor: Monika Veselá | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Aquacentrum v Nymburce nakonec nevyroste. Namísto postavení nového objektu u zimního stadiónu se městský bazén v centru dočká rozsáhlé rekonstrukce. Zastupitelé návrh schválili minulý týden ve středu. Návštěvníci se mohou těšit na nový plavecký bazén, herní prvky i relaxační zónu. 

Nymburk – Obyvatelé Nymburka budou muset i nadále za nejbližším aquacentrem do Kolína či Mladé Boleslavi. Návrh na stavbu nového bazénu u Labe za více než sto třicet miliónu korun totiž minulou středu zastupitelé zamítli a naopak podpořili rekonstrukci toho stávajícího ve Zbožské ulici. Na rozhodnutí se podíleli také Nymburáci, a to prostřednictvím veřejné ankety. „Vítěznou variantu jich podpořilo více než dvě stě devadesát z celkových pěti set hlasujících," řekla mluvčí Městského úřadu v Nymburce Olga Vendlová. Začátek oprav je naplánovaný na druhou polovinu roku 2017.

Budova městského bazénu ve Zbožské ulici čeká na opravu více než dvacet let, Autor: Monika Veselá

Budova městského bazénu v Nymburce je předmětem diskusí už téměř dvacet let. Oprýskaná fasáda budovy, nevyhovující hygienické podmínky, málo plaveckých drah a především nízká návštěvnost vedly k tomu, že město muselo každý rok na provoz bazénu přispívat téměř dva miliony korun. Ale to se má kvůli nově schválenému projektu změnit. „Rekonstrukce stávajícího bazénu je odhadnuta na 86 milionů korun s ročním provozem přibližně za šest milionů korun," uvedla Vendlová. Podle odborníků si bazén v nové zrekonstruované podobě dokáže na roční rozpočet vydělat sám a městský rozpočet tak nebude dále zatěžovat.   

Začátek stavebních prací je prozatím naplánovaný na druhou polovinu roku 2017 a za rok už by se obyvatelé Nymburka měli koupat v nových městských lázních. K dispozici jim bude pět plaveckých drah, vířivka, rekreační koupaliště, wellnes a také dvě skluzavky. Bazén ale nebude určen jen pro veřejnost. Poslouží také plaveckým týmům, které se v době rekonstrukce dočasně přesunou do Sportovního centra. Kvůli nové podobě budovy se také budou muset vystěhovat prodejci z asijské tržnice, která s bazénem těsně sousedí. Ve vizualizaci s ní projektanti  už nepočítají. Naopak ale plánují spolupracovat s blízko stojící nemocnicí, která by do nových prostor mohla posílat své pacienty na vodní rehabilitaci. „O tomto nápadu uvažujeme, naše možnosti některým pacientům stoprocentně nevyhovují, a tak bychom tuto možnost uvítali,“ řekla nymburská fyzioterapeutka Klára Jiroutková.

Oprava staré budovy v centru města ale nebyla prvotním záměrem zastupitelů. Na stole měli také návrh na výstavbu zcela nového aquacentra u zimního stadionu. Ten by měl na rozdíl od městských lázní celkem šest plaveckých drah, dětské brouzdaliště, tobogan, masážní bazény, wellnes, skluzavky, chrliče a houpací bazén. Město by za něj muselo zaplatit téměř sto čtyřicet miliónů a roční náklady by byly ještě o dva miliony vyšší než u lázní. „Mezi výhody této varianty patřil bezesporu dostatek místa pro parkoviště a fakt, že by v průběhu rekonstrukce stávající bazén mohl dále fungovat. Ale proti hovořily především investiční náklady a horší dostupnost pro školy,“ uvedl nymburský architekt Jan Němec.

Nymburští jsou ale s výsledkem spokojení. „Konečně se také něco začalo dít, po těch všech slibech a nápadech. Jsem ráda, že to nakonec vyhrála oprava bazénu, protože kdybychom tu měli úplně nové aquacentrum, budova u náměstí by pořád vypadala takhle a dělala by nám ostudu," řekla obyvatelka Nymburka Stanislava Vaněčková. 

Klíčová slova: bazén, Nymburk, aquacentrum, rekonstrukce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.