24.04.2017 13:57


Počet nádorů se za posledních třicet let zvýšil čtyřnásobně

Autor: Michaela Lebedíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

U příležitosti Evropského dne melanomu si dnes mohou nechat Brňané zkontrolovat znaménka zdarma v Masarykově onkologickém ústavu. Vyšetřovat budou vedoucí melanomové komise Vuk Fait a Alexandr Poprach, a to do 12 hodin. Stan proti melanomu na náměstí Svobody ale nabízí monžnost kontroly znamínek až do 18 hodin.

Brno – Brňané si dnes mají možnost nechat zdarma vyšetřit znaménka. Dopoledne tak mohli činit v Masarykově onkologickém ústavu v Bakešově pavilonu. Až do poledne zde byly otevřeny dvě ambulance. V odpoledních hodinách se mohou lidé nechat vyšetřit ve Stanu proti melanomu na náměstí Svobody, a to až do šesté hodiny večer.

O vyšetření je velký zájem, minulý rok u příležitosti Evropského dne melanomu ústav navštívilo přes sto lidí. | FOTO: Michaela Lebedíková

Samotné vyšetření je velmi jednoduché. Lékař zkoumá znaménka pomocí ručního, nebo digitálního dermatoskopu. Ten zjednodušeně funguje jako lupa, která umožní lékaři pozorovat znaménka a hledat na nich příznaky nádoru. Těmi může být změna velikosti znaménka, proměnlivost jeho tvaru a barevnosti či svědění a krvácení. 

Mezi čekajícími pacienty bylo mnoho lidí staršího věku, u kterých je riziko nálezu melanomu největší. Přišel jsem, protože mám plno znamének po těle a měl jsem kvůli tomu i dost operací. Na kontroly chodím pravidelně,“ říká Břetislav Dyba.

Často doporučovanou prevencí je vyhýbání se slunci, popřípadě ochrana před ním pomocí opalovacích krémů proti UV záření. „Jen málokterá mateřská znaménka se změní v maligní melanom, přesto doporučujeme všechny změny konzultovat se svým lékařem, neboť čím dříve je nemoc objevena, tím úspěšnější je léčba,“ dodala mluvčí onkologického ústavu Zuzana Joukalová.

Podle ní se počet nádorů za posledních třicet let zvýšil čtyřikrát a melanom, tedy kožní nádor, se týká čím dál více i mladší generace do čtyřiceti let. „Česko je celosvětově na devátém místě ve výskytu melanomu u mužů a na devatenáctém místě u žen. Ročně u nás melanomem onemocní přes dva tisíce lidí, z toho asi šest stovek pacientů na tuto nemoc zemře,“ dodává Joukalová.

Možnost vyšetření je dnes zdarma u příležitosti Evropského dne melanomu, který letos připadá na 30. května. Ten se koná od roku 1999 a původ má v Belgii. V České republice se slaví od roku 2001 a účastní se ho přes 70 dermatologických ambulancí.

 

Klíčová slova: melanom, rakovina, zdraví, prevence

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.