12.05.2017 19:35


Pochodem osvobození si lidé připomínají konec války a začínají turistickou sezónu

Autor: Adam Lukůvka | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ujít pětatřicet kilometrů za guláš a diplom. I to byla pro některé účastníky pochodu osvobození v Kovalovicích hlavní motivace. Lidé si mohli prověřit svou kondici pěšky či na kole na pětatřiceti kilometrové trati a přitom si vychutnat přírodu Moravského krasu. 

Na samoobslužné kontrole si účastníci pochodu razítko do karty dávali sami. Foto: Adam Lukůvka

Kovalovice/Brněnsko – Již po třiačtyřicáté si lidé v Kovalovicích připomněli konec druhé světové války a oslavili začátek turistické sezóny pochodem osvobození. Účastníci na něj vyrazili 8. května na třech různě dlouhých trasách nejen pěšky, ale také na kole. Cesty vedou převážně lesem, kde se mohou turisté zúčastnit také Otevírání studánek, které pořádají ochránci přírody.

Účastníci pochodu si mohli vybrat patnácti, sedmadvaceti či pětatřiceti kilometrovou trať, na které museli navštívit čtyři kontrolní stanoviště. Většina z nich jela na kole a vybrala si nejdelší cestu. „Letos se akce účastní okolo dvou set lidí, loni to bylo jen necelých sto čtyřicet. Vyšlo počasí, což je nejhlavnější,“ uvedl pořadatel Stanislav Pernica, který dával účastníkům kontrolní razítka na první stanici. V cíli účastníci dostali od pořadatelů diplom a guláš. 

Pro účastníka Libora Muselíka to byl již patnáctý pochod. „Poprvé mě vzal děda, když mi bylo pět let. Od té doby chodím pravidelně. Poslední roky jezdím na kole s tátou, ale letos jsem šel pěšky, protože si chci vychutnat přírodu,“ sdělil Muselík. V okolí Kovalovic lidé mohou vidět například jeskyně Pekárnu, Ochozkou či Švédův stůl a také Hádecká propadání, ve kterých se voda z řeky Říčky propadá do podzemí.

Pro lidi z Kovalovic se pochod stal nedílnou součástí tradic vesnice. „Děda téměř žádný ročník nevynechal. Se sousedy chodí pravidelně už brzy ráno,“ řekl Muselík. Nejen v Kovalovicích, ale i pro lidi z okolních vesnic je pochod událostí. „Jsou to hlavně cyklisté, kteří na akci přijedou vyzkoušet své fyzické síly,“ řekl organizátor akce Zdeněk Stejskal. 

Součástí bylo i Otevírání studánek, které pořádali ochránci přírody. Vadilo jim, že se o studánky nikdo nestará a často proto zanikají. Slavností se na tento problém snaží upozornit a současně zvelebit přilehlé prameny. Podpořit je účastníci pochodu mohli u chaty Jelenice, kde byla zároveň poslední kontrolní stanice. Na ní hrála kapela Experiment 72 a lidé si tam mohli opéct špekáčky u ohně.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.