07.03.2017 19:07


Poslanci novelu zákona o advokacii poslali do druhého čtení

Autor: Martina Ivanová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Diskriminace absolventů právnických fakult, nebo zkvalitnění přípravy začínajících advokátů? Tato otázka se držela připravované novely zákona o advokacii několik měsíců. Návrh čtyř poslanců projednali v prvním březnovém týdnu členové dolní komory. Na návrhu se podílelo Ministerstvo spravedlnosti i Česká advokátní komora. Jaké změny novela přinese?

Poslanecká sněmovna v Praze

Praha – Pozměňovací návrh novely zákona o advokacii posvětil ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny. Poslanci se sešli ve čtvrtek 2. března, aby prodiskutovali vhodný počet koncipientů na jednoho advokáta, podobu advokátních zkoušek, ale například i postihy za vinklaření (poskytování právních, či jiných služeb za úplatu, ale bez oprávnění - pozn. red.)

Předseda výboru Jeroným Tejc vyjádřil obavy o používání koncipientů v některých velkých kancelářích jako levnou pracovní sílu. Cílem novely by tedy mělo být mimo jiné zvýšení kvality přípravy koncipientů pro vlastní praxi. „U většiny advokátních kanceláří je koncipientská doba vnímána skutečně jako doba, během které je koncipient vzděláván a vychováván k činnosti advokáta. Přičemž po složení advokátní zkoušek většinou pokračuje spolupráce mezi původním školitelem a mladým advokátem,“ komentuje obavy týkající se zneužívání koncipientů zástupce České advokátní komory Robert Němec. Na druhou stranu nepopírá existenci signálů, které by takovou praxi v některých regionech potvrzovali. Tomu by mohli předcházet některé z navrhovaných legislativních změn.

Na opačné straně pomyslných barikád však zástupce Sdružení advokátních koncipientů Michal Staněk vyzval své kolegy k oficiálnímu vyjádření nesouhlasu. Jako sporné body zdůrazňoval možné ztížení advokátních zkoušek, nebo prodloužení koncipientské lhůty. Koncipientská praxe nakonec oficiálně zůstává tříletá. Podle Michala Staňka se však s čekáním na vypsání zkoušky může protáhnout až na tři roky a devět měsíců. Až devět měsíců by mohl totiž současný koncipient čekat na vypsání advokátní zkoušky.

Dalším projednávaným bodem bylo stanovení maximálního počtu pěti koncipientů na školitele. Školitelem by se advokát mohl stát již po prvním roku praxe. „Návrh poslance Bendy bych si dovolil nazvat určitým mezníkem. Pan poslanec dal hlasovat o délce praxe advokáta, aby si mohl vzít koncipienta a kolik takových koncipientu může mít. Svědčí to o nekoncepčnosti teto úpravy. Prostě se jen hlasuje na základě subjektivních pocitů, ne objektivních faktu,“ komentuje Staněk, který se zmíněným postupem nesouhlasí.

Zástupce advokátní komory je s jednánín ústavně právního výboru relativně spokojen. „Ve většině bodů, resp. pozměňovacích návrhů se jedná o přijatelný kompromis. V některých bodech, které schváleny nebyly, jde spíše o nepochopení dané problematiky, ale byla by škoda, kdyby tyto body ohrozily přijetí cele novely,“ poukazuje Němec na neschválení některých bodů. Poslanci novelu zákona odsouhlasili a ta tak putuje do druhého čtení.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.