12.03.2017 10:17


Povinná maturita z matematiky dostihne současné deváťáky. Maturovat se bude z pěti předmětů

Autor: Adam Košir | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Studenti se za čtyři roky dočkají rozšíření počtu předmětů státní části maturitní zkoušky. Kromě českého a cizího jazyka budou nově maturanti zdolávat test z matematiky. Tato změna se dotkne nejdříve žáků, kteří v současné době navštěvují devátou třídu základní školy. 

Praha - Senátoři v úterý schválili zákon, kterým od roku 2021 zavedou povinnou maturitní zkoušku z matematiky pro gymnázia. Pro ostatní střední školy nastane tato povinnost o rok později. Maturovat budou za čtyři roky studenti ve státní části z českého jazyka, matematiky a z cizího jazyka. O konkrétní podobě a náročnosti maturitní zkoušky není ještě rozhodnuto, ale už nyní jsou slyšet první negativní ohlasy. „Pro gymnázia to nebude zátěž, matematiku tu máme na dobré úrovni, ale výuční obory s maturitou budou mít problém. Bude to na úkor jejich odbornosti,“ říká předsedkyně předmětové komise matematiky na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně Eva Brunnová.

Maturita z matematiky čeká i tyto děváťáky. Foto: Adam Košir

V současné době maturují studenti středních škol a gymnázií povinně z českého jazyka a dále mají na výběr mezi matematikou a cizím jazykem. Zákonodárci však nechtějí cizí jazyk matematikou nahradit, ale pouze rozšířit počet povinných maturitních předmětů na tři. Maturantům tedy přibude další předmět a celkem budou ve většině případů maturovat z pěti předmětů. „Myslím si, že je to krok správným směrem. Je třeba podporovat logické myšlení u studentů. Záležet samozřejmě bude na výsledné podobě maturitní zkoušky, aby byla nastavena správná obtížnost,“ přemýšlí zástupce ředitele Gymnázia Matyáše Lercha Aleš Jelínek. „Pro nás je to pouze administrativní změna, hodinová dotace matematiky je dostatečná, ale těžko říct, jak si s tím poradí oborové školy,“ dodává Jelínek.

Samotní studenti zatím ještě žádnou změnu nevnímají a často o ní ani nevědí. „Mně matematika nevadí, stačí v hodinách dávat trochu pozor a současnou statní maturitu z matematiky by měl zvládnout každý gymnazista,“ s úsměvem říká studentka Adéla z Brna. „Nevím ale, jestli to má smysl pro spolužáky, kteří chtějí jít na sociální vědy,“ podotýká.

Hodinová dotace matematiky se na většině škol měnit nebude. Prozatím školy i učitelé čekají, jakou výslednou podobu maturita získá, aby mohli upravit zaměření tematických seminářů v posledních ročnících studia, případně celkově změnit přístup k výuce matematiky na některých odborných školách.

Kromě zavedení povinné maturity z matematiky, vyjádřili také senátoři souhlas s již fungující takzvanou pamlskovou vyhláškou, která platí od prvního ledna. Ta má zlepšit kvalitu stravování studentů a omezit prodej a konzumaci nezdravých potravin ve školách. 

Klíčová slova: maturita z matematiky, gymnázium, střední škola, maturita, matematika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.