30.03.2017 15:12


Přelomový lék na léčbu závažných imunitních onemocnění bude využívat buňky z pupečníku

Autor: Radek Krajči | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Fakultní nemocnice u svaté Anny se bude společně s firmou PrimeCell Therapeutics a společností HansBiomed podílet na výrobě nového léku, který by mohl být k dostání už za dva roky. Ten by měl pomoci především při léčbě závažných imunitních onemocnění, regenerativní léčbě a při chronických kloubních onemocněních. Celkové náklady na projekt se pohybují mezi pětačtyřiceti až sto miliony korun.

Audio

    Dagmar Hrůzová ze společnosti PrimeCell odpovídá, proč jsou pro nový lék vhodné buňky z pupečníku
         
    Autor: Radek Krajči

Do vývoje nového léku se zapojila i brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny

Brno – Vývoj nového léku, který by měl zlepšit kostní hojení, léčbu imunitních onemocnění nebo regenerativní léčbu, by mohl být dokončen už v roce 2019. Podílí se na něm Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC), česká biotechnologická společnost PrimeCell Therapeutics a korejská biotechnologická firma HansBiomed. Podstatou vývinu léku je využití buněk z pupečních tkání. ,,Tkáň pupečníku je plná buněk, které mají specifické vlastnosti a dají se využit,“ řekla lékařská ředitelka společnosti PrimeCell Dagmar Hrůzová.

Projekt spadá pod Technologickou agenturu České republiky (TA ČR), která jej zařadila mezi šest programů s mezinárodní spoluprací. ,,U programu je pro dosažení požadovaných výsledků důležité zapojení agentury z druhé země a zapojení další firmy. Právě s korejskými partnery máme velmi dobré vztahy,“ ocenil zapojení zahraničních společností člen předsednictva TA ČR Pavel Komárek. Korejská firma, která se na projektu podílí, už s firmou PrimeCell spolupracuje delší dobu. ,,Od roku 2013 nám dováží tkáňový materiál a na základě této spolupráce jsme se do soutěže přihlásili společně,“ popsal Seong Hyun Jeon, ředitel výzkumného centra HansBiomed.

Nový lék pomůže například pacientům po transplantaci kostní dřeně, jež je nezbytná při onemocnění leukémií. I po úspěšné operaci mnohdy transplantovaná dřeň zabíjí příjemce, čemuž se říká reakce štěpu proti hostiteli. Po zákroku se pacient léčí kortikoidy. ,,U třetiny pacientů ale kortikoidy nefungují a mají velmi nežádoucí účinky. Naše novinka může zvrátit průběh léčby,“ dodala Hrůzová. Využít chtějí buňky vylučující specifické látky, čímž dokáží poškozené místo zahojit. Léčivo bude mít využití i pro pacienty, kteří prodělali mrtvici, infarkt nebo mají poškozené klouby.

Výhodou buněk z pupečníku je jejich dostatek, dárce proto není zatížen. Dárkyně však budou muset splňovat určitá kritéria, aby byla zajištěna bezpečnost léku. ,,Pokud těhotné ženy projdou všemi testy, lékaři jim hned po porodu odeberou pupečníky. Z každého z nich firma PrimeCell získá asi deset miliónů buněk a v bioreaktoru je pak rozmnoží na sedminásobek. Kolikrát mohou takto buňky množit, bude také předmětem výzkumu. Testy léku se uskuteční i v laboratořích Masarykovy univerzity. ,,Spolupracovat na výzkumu nebudou jen tři zmíněné strany, podílet se na něm bude hned několik brněnských organizací,“ připomněl vedoucí výzkumu za FNUSA-ICRC Petr Beneš.

Celkové náklady se budou pohybovat od pětačtyřiceti do sto milionů korun, jeho celková výše bude záležet na úspěšnosti vývoje léku a rychlosti potvrzení dosavadních teorií. Financování výzkumu zajistí kromě dotací i samotné firmy. Česká i korejská společnost přispěje více než čtyřiceti miliony korun. Léčivo by mělo být dostupné za dva roky, uvedení na trh ale bude trvat mnohem déle. ,,Lék se dostane na trh nejdříve v roce 2024, jelikož administrativní záležitosti a registrace potrvá pět let,“ dodala Hrůzová.

Klíčová slova: nový lék, Fakultní nemocnice u sv. Anny, pupečník, PrimeCell, buňky, výzkum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.