14.12.2016 16:11


Preventivní program Dětské nemocnice ukazuje školákům úrazy přímo v nemocnici

Autor: Nikola Poláčková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Preventivní program pro žáky mateřských, základních a středních škol přivádí děti přímo do prostor nemocnice. Žáci mají možnost setkat se s lékaři i zraněnými dětmi a seznámit se s tím, jak se jejich úrazy léčí. Preventivní program tak staví na názornosti a reálných zkušenostech vrstevníků dětí. V Dětské nemocnici v Brně funguje od října a je jediný svého druhu v republice.

Audio

    Přednosta kliniky Ladislav Plánka o preventivních programech a inspiraci Norskem.
         
    Autor: Nikola Poláčková

Přednosta kliniky Ladislav Plánka s pomůckou pro předškolní děti. Foto: Nikola Poláčková

Brno – Zlomeniny, otřes mozku, otevřené rány nebo popáleniny - to jsou jen některé úrazy, se kterými se denně setkávají lékaři na Klinice dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie v Dětské nemocnici Brno. Od října letošního roku si úrazy a jejich následky prohlížejí přímo v prostředí nemocnice i žáci mateřských, základních a středních škol. Děje se tak v rámci nového preventivního programu. „Preventivní aktivitu jsme tentokrát nepřipravilii dětem v jejich prostředí, ale přivedli jsme si je sem. Myslíme si, že tady na ně můžeme zapůsobit mnohem víc. To se nám i potvrdilo,“ řekl přednosta kliniky Ladislav Plánka.

Návštěva v nemocnici trvá asi dvě hodiny. V první části dětem jeden z lékařů vysvětlí, jak se úrazům vyvarovat – přednáška je přizpůsobena jejich věku. Pro předškoláky jsou připraveny hračky a plyšáci, těm starším lékaři ukazují například modely zlomenin. Potom navštíví některého z pacientů, který v nemocnici leží právě s takovou zlomeninou nebo úrazem. „I zraněným dětem čato pomůže, že mohou s někým mluvit a sdělit, co se mu stalo,“ upřesnila vrchní sestra Marta Sauerová. Děti si prohlédnou i některé nemocniční přístroje nebo sádrovnu, kde si ty statečnější mohou nechat zasádrovat ruku. V další části programu se dozví, jak pomoct zraněnému kamarádovi nebo co dělat, když se samy zraní. „Psychologický efekt takové nemocniční návštěvy je obrovský. Je podpořen i tím, že celou návštěvou děti provází člověk v bílem,“ vysvětlil Plánka.

Od začátku října se do projektu zapojilo patnáct tříd mateřských a základních škol. Střední školy zatím příliš zájmu neprojevily. „Vidět, zkusit a zažít si přímo prostředí nemocnice je lepší, než kdyby lékaři přišli za námi do školky. Děti si mohly nechat zasádrovat ruku a zkusit si, jaké to je být nehybný – že by asi nebylo moc dobré mít zlomenou ruku. Za nás to bylo velmi přínosné,“ okomentovala prohlídku jedna z učitelek mateřské školky Horníkova Dana Šárková.

Brněnští lékaři se při tvorbě programu inspirovali v Norsku, kde je prevence velmi rozvinutá. Takzvané norské granty, ze kterých je projekt financován, nabídly podporu všem dětským traumacentrům. Kromě Brna se prevenci věnuje i Praha a Ostrava. Brno je však unikátní tím, že jako jediné vzdělává děti přímo v nemocničním prostředí.

Klíčová slova: prevence, dětská nemocnice, úrazy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Tomas Petr | 14. 12. 2016, 17:09
Úderem dvanácté se v rohu místnosti vztyčilo šest postav. Byly to zlomeniny. Už týden ty potvory simulovali dále nemoc, aby se nám mohli pomstít. A to je konec viz: https://goo.gl/iKiiV3 Ano každý je svým štěstím strůjce a Vám bych své dítě rozhodně do péče nesvěřil.