05.12.2016 13:33


Převládá předvánoční stres nad pohodou?

Autor: Lada Součková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

S blížícími se vánočními svátky pro mnohé přibývají starosti s nákupy, dárky a úklidem. Pro někoho však Vánoce znamenají chvíle pohody a čas strávený s rodinou. Jiní si Vánoce stále spojují s tím, proč vlastně vznikly – s narozením Ježíše Krista. Který pohled mezi lidmi převládá?

Brno - Důchodkyně Jaroslava Hájková (na fotografii) se ve svých čtyřiašedesáti letech těší hlavně na to, jak si Vánoce užije se svými vnoučaty. „Vánoce jsou teď velmi konzumní. Opravdové Vánoce byly dřív, když si lidé na Štědrý den vysmejčili, udělali si večeři a nestresovali se. Dnes se běhá po obchodech, shání se drahé dárky a to není ono. Já dárky řeším v klidu už od září. Stresují mě spíše nákupy potravin, celá rodina přijde na oběd a obchody jsou tři dny zavřené, tak nesmím na nic zapomenout. Potom se ale sejdeme všichni u stromečku a za to to stojí,“ svěřila se. Redaktoři STISKu se zeptali dalších lidí v ulicích Brna, co pro ně znamenají Vánoce – zda podléhají předvánočnímu stresu, nebo si užívají pohodu v rodinném kruhu.

Matěj Schánilec, 27 let, asistent auditora, Brno
Mám před sebou punč, takže aktuálně prožívám těžkou pohodu. Pravda ale je, že nechávám věci na poslední chvíli, takže ty týdny před Vánoci bývají hektické, protože to doháním, ale kolem Štědrého dne si užívám opravdovou pohodu.

Eva Ondráková, 19 let, studentka, Moravská Nová Ves
Já žádný stres neprožívám, Vánoce mám jako Vánoce. Spojuji si je s rodinou, dodržujeme různé tradice, zdobíme stromeček a hlavně jsme všichni spolu doma. Vše děláme v klidu, nechceme se stresovat, pustíme si koledy a pečeme cukroví. Kvůli dárkům se nestresujeme, dáváme si drobnsti. Ale u svého mladšího bráchy vidím, že nejraději dostává mobily a takové věci, protože je mají ostatní spolužáci.

Jan Krul, 60 let, důchodce, Brno
Vánoce jsou pro mě spojené s blázincem, asi bych je ani nemusel slavit, klidně bych je zrušil, to bych měl větší pohodu. Osobně to tolik neřeším, ale manželka peče a blbne kolem toho ve velkém. Na odpočinek Vánoce moc nejsou.

Nina Ryšavá, 20 let, studentka, Krkonoše
Já kvůli dárkům také nelítám po městě a nestresuji se. U nás si vždy dáme něco, co druhý vyrobí, nebo něco hezkého od srdce. Žádné nákupy drahých věcí, to se nás netýká.

Marie Medková, 76 let, důchodkyně, Brno
Dřív byly Vánoce spojeny pouze s narozením Ježíše Krista a u mě to přetrvává do teď. Již od dětských let pro mě Vánoce znamenají to, že oslavujeme narození Ježíše. Nelíbí se mi, jak jsou Vánoce nyní komerční. Samozřejmě dárky se kupovat musí, ale dnes se to moc přehání.

Michal Bittner, 38 let, elektrikář, Coventry, Velká Británie
Právě jsem přiletěl z Anglie, kde teď žiju, abych Vánoce oslavil s rodinou. Pro mě jsou Vánoce o rodině a rozhodně se kvůli nim už nestresuju.

Klíčová slova: Vánoce, anketa, stres, pohoda, svátky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.