10.04.2017 20:02


Příroda, kolonády a kavárny. I tak se změní břehy Svratky

Autor: Eliška Koukalová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brňané bydlící v okolí řeky Svratky se mohou těšit z nové podoby jejích břehů. Ve svém návrhu ji představil vítězný tým architektonické soutěže pod vedením Ivana Rullera. Rekonstrukce je plánovaná pro nábřeží toku od Riviéry po Spilberk office Centre. Autoři vítězného projektu navrhli oba břehy odlišně, aby docílili vyváženosti. Zatímco levá strana s kolonádou a kavárnami bude mít čistě městský charakter, pravý bok si zachová svou přírodní podobu.

Revitalizace obou břehů řeky má přimět občany trávit více času u vody. Foto: Eliška Koukalová

Brno – V architektonicko-krajinářské soutěži Nábřeží řeky Svratky zvítězil brněnský rodák Ivan Ruller se svým týmem. Představitelé města vyhlásili soutěž o nejlepší návrh zpřístupnění okolí řeky lidem. Také chtějí uskutečnit první kroky na ochranu města proti povodním. Občané Brna se tak za pár let mohou dočkat rekreační zóny s přístupem k vodě a nové cyklostezky.

Projekt se týká svrateckých břehů v úseku od Ronda k výstavišti. Autoři vítězného návrhu si předsevzali zachovat přírodní charakter po pravé straně toku. Prostřednictvím druhého břehu návštěvníkům nabídnou místa pro setkávání, kolonády, kavárny a brody. „Okolí Svratky v centru města má ohromný potenciál. Vítěznému týmu se podařilo najít řešení, které je velmi atraktivní a využívá všech možností jak dostat lidi co nejblíž k hladině řeky,“ zhodnotil náměstek brněnského primátora a člen poroty Martin Ander (SZ). 

Vylepšení břehu nebude mít pouze estetický charakter. „Protipovodňová opatření návrh také zahrnuje, ale nebudou mít velký viditelný dopad na podobu místa. V tomto konkrétním případě jde o kombinaci mobilních protipovodňových stěn a úpravy nábřeží. Hlavním cílem soutěže bylo skloubit inženýrskou stavbu a kvalitní veřejný prostor,“ sdělil za organizační tým MOBA Igor Kovačević.

Okolí Poříčí je velmi frekventovaným dopravním úsekem. Své o tom ví i obyvatelé této části. Spatřuji v návrhu na nové okolí Svratky velkou příležitost i naději, že se místo stane opět rekreačním klenotem, a nebude tak jen rušnou dopravní tepnou. Podle vyprávění mých předků si tuto část města lidé oblíbili už za dob Rakouska Uherska. Samozřejmě nelze dopředu odhadovat, jestli se bude projekt těšit stejnému zájmu," zhodnotil Ladislav Pich, který bydlí v okolí řeky. 

Do konkurzu se přihlásilo celkem jednadvacet návrhů. Oceněny byly tři nejlepší. Vítězný kolektiv tvořili spolu s Ivanem Rullerem také Václav Čermák, Miroslav Korbička, Miloš Trenz a Petr Valíček. Porotci hodnotili hlavně provedení celé rekonstrukce spolu s její funkčností. Projekt se uskuteční nejdříve v polovině příštího roku. Radní v nejbližší době vyzvou autory prvních tří konceptů k podpisu smlouvy o dalších projekčních pracích. Představitelé města provedení návrhu zčásti zaplatí i z evropské dvou set milionové dotace projektu Voda v Brně, kterou město získá z územních investic. Stavba areálu je odhadována na 360 milionů korun.

Klíčová slova: břeh řeky, Svratka, revitalizace, soutěž, architektura,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.