23.03.2017 15:33


Projekt Černé za barevné přináší pohodlnější třídění odpadu

Autor: Eliška Koukalová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brňané z centra a jeho okolí mají od druhého březnového týdne třídění odpadu snazší. Občané zapojení do projektu Černé za barevné mohou třídit papír a plast pohodlně v blízkosti svých domovů. Stávající černé popelnice na směsný odpad doplnily ty barevné ve více než dvou stech domech.

Nové nádoby na tříděný odpad byly rozmístěny v okolí historického centra.

Brno - Některým obyvatelům v historickém centru Brna přibyly u domů nové nádoby na tříděný odpad. Společnost SAKO od 11. března doplňuje k černým domovním popelnicím také kontejnery na plast a papír. Na projektu Černé za barevné spolupracuje spolu s Odborem životního prostředí brněnského magistrátu a městskou částí Brno-střed. 

„Snažíme se lidem usnadnit třídění odpadu a zároveň tak zbavit veřejné prostory nevzhledných a mnohdy příliš plných kontejnerů,“ řekla k projektu místostarostka Brna-střed Jasna Flamiková. Přestože byly nádoby na tříděný odpad přistaveny k domům, ty stejné, jen o trochu větší, zatím zůstanou i na veřejných místech. Zaměstnanci firmy SAKO budou sledovat jejich využití a nepotřebné kontejnery postupně odeberou.

I když samotný název Černé za barevné naznačuje omezení počtu černých popelnic, k podobnému kroku se SAKO zatím nechystá. „Množství černých odpadových nádob u domů v dohledné době snižovat nebudeme. Lze ale předpokládat, že k něčemu podobnému v budoucnu může dojít vlivem snížení objemu komunálního odpadu,“ komentoval Martin Drozd za SAKO.

V první etapě SAKO rozmístilo přes dvě stě nových barevných kontejnerů do domů v historickém centru města. Druhé období zahrnuje okolí ulice Hybešova a Stránice. Jako poslední budou popelnice doplněny na území Štýřice, Cejlu a Křenové. Podle harmonogramu by měly být nové nádoby u domů do konce srpna.

Přestože se projekt týká jen popelnic na papír a plast, lidé projevili zájem také o nádoby na bioodpad nebo sklo. „Projekt na třídění bioodpadu připravujeme také. Pro jeho odzkoušení jsme vybrali oblast Stránice, kde jsou zejména rodinné domy,“ dodává úřednice městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. Obyvatelé této oblasti obdrží v dubnu informace o možnosti zapojení se do projektu. Co se týče nádob na sklo, v současné době společnost SAKO provádí jejich obměnu na veřejných místech. (O této záležitosti informovala redakce zde.) „Z dosavadních jednání také vyplývá, že pokud by se projekt na barevné nádoby do domů osvědčil, firma SAKO by se v budoucnu nebránila přidat zájemcům i nádoby na sklo,“ dodala Dobešová.

O barevné kontejnery ke svým domům žádali občané už v minulosti. Byli však odmítáni zejména kvůli obavám z vysokých výdajů za svoz odpadu. Přesný počet zájemců radnice Brna-střed zjistila až po rozeslání dotazníků koncem listopadu minulého roku. Do projektu se přihlásilo více než šest set domů. „Zájem o třídění odpadu předčil naše očekávání. Máme z něj velkou radost,“ dodala Flamiková. Lidé se stále mohou k doplnění nádob přihlásit. Podle možností budou zařazeni do dalších etap. Výměna může probíhat i po ukončení poslední etapy.

Klíčová slova: odpad, třídění odpadu, kontejnery,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.