01.05.2017 20:57


První máj, nacionalistů čas

Autor: Alice Šplíchalová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Prvního máje se na náměstí Svobody shromáždili příznivci krajní pravice, aby jako každý rok bojovali za svobodnou Evropu. Proti zhruba sto padesáti nacionalistům však povstalo jednou tolik antifašistů, kteří si v rámci akce Kdo si hraje, nehajluje připravili nenásilné aktivity na protest proti této akci. Vzhledem k nahlášení krajně pravicového průvodu včetně plánované trasy na celou demonstraci dohlíželo několik desítek policistů.

t

Již od půl druhé odpoledne se na náměstí Svobody začínají organizátoři připravovat na plánovaný protestní průvod Brnem. První příznivci krajní pravice se pomalu začínají shromažďovat v blízkém okolí vozu pořádající Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

 

Na místě se také schází zhruba tři sta odpůrců tohoto prvomájového průvodu. Většina s sebou přináší transparenty s nápisy a hesly mířenými proti účastníkům demonstrace. "Rozhodli jsme se, že budeme protestovat nenásilnou a zábavnou formou proti této akci. Když se můžou vyjádřit oni, proč ne my," okomentovala antifašistickou akci Kdo si hraje, nehajluje účastnice Anna Patková.

 

Ještě před samotným započetím akce na náměstí Svobody vznikají první konflikty mezi příznivci a podporovateli krajní pravice a jejich odpůrci. Situaci však rychle uklidňuje přítomný antikonfliktní tým. Pochod tak může přesně ve dvě hodiny začít. Lidí se vydávají na další zastávku. Tou je Moravské náměstí. 

 

Pochodující jsou vybaveni vlajkami, transparenty a na všechny strany křičí hesla typu "Láska k vlasti není zločin" nebo "Čechy Čechům."

 

Jako předvoj nacionalistického průvodu jdou účastníci akce Kdo si hraje, nehajluje. Ti jsou oblečeni do rozličných kostýmů a v rukou hrdě nesou transparenty hlásající, jak má vypadat správný vlastenec, což podle jejich názoru demonstrující příznivci DSSS nejsou.

 

První zastávka na Moravském náměstí se nese v duchu proslovů, potyček a hlasitého skandování. Nacionalisté vytváří před fontánou půlkruh z transparentů a dávají tak prostor svým řečníkům. Policisté vyklízí náměstí kvůli hlučným provokacím ze strany odpůrcu. Zůstávají zde tak pouze příznivci.

 

Jednou z prvomájových aktivit je i protestní škrábání brambor. Odpůrci nacionalistů se tak snaží pozornost přítomných strhnout na sebe a ukázat, že je názory radikálních pravice nezajímají.

 

Mezi řečníky byl i výkonný místopředseda DSSS Jiří Štěpánek. Jeho slova ale nebylo kvůli hluku slyšet. "My tady oslavujeme Svátek práce a oni dělají takové nepřístojnosti. Policie je už měla vyvést dávno," komentoval dění jeden z pořadatelů demonstrace Marek Svoboda.

 

Při akci dochází i k několika zatčením z řad nacionalistů i jejich odpůrců. Podle mluvčí jihomoravské policie Štěpánky Komárové policisté zatkli celkem jedenáct osob. Dalších padesát lidí z řad odpůrců omezili na svobodě kvůli tomu, že blokovali pochod sezením na tramvajových kolejích.


Z Moravského náměstí se demonstranti přesouvají přes Janáčkovo divadlo až na Hlavní nádraží. Policisté udržují odpůrce striktně oddělené od zbytku pochodu, aby nedocházelo k dalším výtržnostem. Dopravní podnik kvůli průvodu odklání v centru města dopravu.

 

Na cestě k divadlu se k pěším policistům, těžkooděncům a asi deseti dodávkám připojuje i četa na koních. Ta odděluje odpůrce od nacionalistů. Tvoří tak pomyslnou zeď mezi oběma tábory.

 

U Janáčkova divadla odpůrci přitvrzují a do davu hází petardy i kameny. V okolí se ozývají hlasité rány a propuká panika. Někteří lidé si sedají na tramvajové koleje a před koně, jiní lezou po policejních dodávkách, aby pochod zastavili. Policie zajišťuje další výtržníky.


Akce Kdo si hraje, nehajluje se účastní přes tři sta lidí a jejich počet postupně narůstá. Mezi nimi nese svůj skromný transparent i známý youtuber Oldřich Florian alias Metadon. 

 

Před Hlavním nádražím odpůrci vytváří lidskou hradbu. Policisté je však rozhánějí a po hozené skleněné lahvi jejich směrem i jednoho z nich zatýkají. Nacionalisté pokračují přes nádraží k začátku Masarykovy ulice, kde se zastavují a po závěrečných slovech pochod předčasně ukončují. Původní trasa až na Zelný trh tak zůstává nenaplněna.

 

Prvomájová demonstrace až na pár výtržností a včasně zastavených potyček končí. Nacionalisté si fotí poslední fotky z akce a rozcházejí se do všech stran. Odpůrci s úsměvem na tváři balí transparenty a za zvuků hlasité hudby opouštějí prostory nádraží.

Klíčová slova: 1. máj, demonstrace, nacionalisté, protest, fašisti, policie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.