13.03.2017 20:09


Ptačí centrum má nové voliéry. Příště bude snad i studna

Autor: Lenka Látalová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na konto záchranné stanice Ptačí centrum přibylo čtyři sta tisíc korun. Částka poskytnutá od města je vyšší než minulé roky, ale i přesto si majitel musí na provoz stále půjčovat od příbuzných. Za příspěvek pořídil zraněným zvířatům základní vybavení, studna jim stále chybí.

Brno - Denně volá majiteli záchranné stanice Ptačí centrum až sto padesát lidí. V přírodě našli zraněné zvíře a neví, jak mu pomoci. Zdeněk Machař, majitel stanice, se snaží ptáky a savce v co nejkratší době vyléčit, co nejméně ochočit a pak vypustit do přírody. Má to však háček. Přestože záchranná stanice jako jediná pokrývá Brno i blízké okolí, obtížně získává peníze na svůj provoz. 

Machař v minulém roce od města získal necelých dvě stě tisíc korun na rok. Rada města Brna pro tento rok schválila čtyři sta tisíc, ale i tak jsou náklady na provoz mnohem vyšší. Dosahují ke dvěma miliónům korun. Majitel za příspěvek pořídil nové voliéry, krmivo a další nezbytnosti. „Na fungování stanice si půjčujeme od rodiny. Záchrannou stanici mohou mít pouze ti, kteří zvířata opravdu milují. Její provoz je totiž ztrátový,“ tvrdí Zdeněk Machař.

Problémem Ptačího centra je chybějící tekoucí voda. Majitel za vlastní náklady vybudoval rybník, ze kterého vozí vodu v barelech. Kdyby od města získal více peněz, vybuduje studnu. „Z pohledu magistrátu nelze říct, jestli je poskytnutá dotace přiměřená. Těmito penězi přispívá město na zajištění činnosti této stanice, která je financována z více zdrojů," pronesl mluvčí města Filip Poňuchálek.

Ze začátku se Zdeněk Machař věnoval pouze záchraně zraněných ptáků, či těch, kteří by v přírodě nepřežili. Po zavření záchranné stanice brněnské Zoo pečuje také o volně žijící druhy savců. Pořádá akce, kde lidem radí, jak se při setkání s nemocnými zvířaty zachovat. „Často dochází ke zmatkům. Lidé panikaří, když v přírodě uvidí samotná mláďata. Nechápou, že je matka neopustila,“ vysvětlil majitel stanice Machař.

Ptačí centrum spolupracuje s městskou policií, hasiči i veterinárními lékaři. Záchranná stanice je propojena se všemi služebnami městských částí, v případě problému Machaře okamžitě kontaktují. „Lidé se často obrací na telefonní centrum tísňového volání. Pokud je záchrana zvířat nebezpečná, vysíláme na pomoc hasiče,“ řekl specialista v oblasti ochrany a přípravy obyvatelstva Jan Dvořák.

Klíčová slova: Ptačí centrum, záchranná stanice, Brno, savci, dravci, ptáci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.