01.04.2017 17:11


Rád bych věřil ve změnu Evropské unie, ale nemyslím, že je možná, říká předseda Svobodných Petr Mach

Autor: Jiří Král | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Evropa po Brexitu, tak zněl název konference pořádané Stranou svobodných občanů a euroskeptickou frakcí Evropa svobody a přímé demokracie, která se v pátek uskutečnila v Brně. V sále Hotelu Continental si mohli účastníci poslechnout názory přednášejících na tématiku brexitu a budoucího vývoje Evropské unie.

BRNO  V pátek 31. března se v brněnském Hotelu Continental uskutečnila konference Evropa po Brexitu. Akci organizovala Strana svobodných občanů společně s euroskeptickou frakcí Evropského parlamentu Evropa svobody a přímé demokracie. Promluvil na ní předseda Svobodných Petr Mach, předseda největší slovenské opoziční strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík, ekonom Vladimír Pikora a politolog Josef Káles. Jednotliví hosté tam přednesli své názory na brexit a možný scénář budoucího vývoje unie.

V úvodu konference Josef Káles, politolog a zastupitel Svobodných v Chrudimi, analyzoval situaci v Anglii, okolnosti brexitu a vliv euroskeptického uskupení Nigela Farage. „Strana nezávislosti Spojeného království je důkazem toho, že i s malým parlamentním zastoupením můžete mít obrovský donucovací vliv na ostatní,“ řekl Kánes. Právě obava konzervativců ze stoupající popularity britských euroskeptiků donutila Davida Camerona přislíbit v případě vítězství konzervativců referendum o vystoupení z Evropské unie.

Ekonom Vladimír Pikora upozorňoval na to, že brexit se pro Británii neukázal takovou katastrofou, jak bylo předpovídáno. Po prvotním překvapení se podle něj vše vrací do normálu. Panika kolem brexitu, která jej označovala jako apokalypsu, byla podle něj jen uměle vykonstruovanou mediální agendou. Na konferenci promluvil i předseda největší slovenské opoziční strany Richard Sulík. Ten sice s odchodem Slovenska z Evropské unie nesouhlasí, prosazuje však její reformu a demokratizaci. „Přijetí eura byla pro Slovensko chyba. Způsobila to, že jsme nyní s Evropskou unií příliš hluboce ekonomicky propojeni a případné vystoupení by nás značně poškodilo,“ prozradil Sulík.

Na Sulíkova slova reagoval předseda Svobodných Petr Mach. „Rád bych věřil v reformu Evropské unie tak, jak ji prosazují jiné strany, například Svoboda a Solidarita. Podle mého názoru je však na podobnou reformu příliš pozdě a není možné ji prosadit,“ uvedl Mach. Uznal, že první kroky k nezávislosti Slovenska by mohly být bolestivé, ale dodal, že by mu v konečném výsledku přinesly spíše prospěch. Doufá také v obnovu Evropského sdružení volného obchodu, které by fungovalo jako protiváha Evropské unie.

Prioritou Svobodných je v současnosti prosazení změny zákona o celostátním referendu. Tento zákon v současnosti vyhlášení referenda o výstupu z EU neumožňuje, což Svobodní považují za nedemokratické. Ve svém programu počítají podle Macha s tím, že dříve nebo později Česká republika své členství v Evropské unii ukončí. Kvůli tomu má strana ve svém programu například prosazení jednotné čtrnáctiprocentní daně z přidané hodnoty, i když Evropská unie v současnosti dovoluje nejméně patnáct procent. Mach také dodal, že cílem Svobodných není destrukce Unie a komu její členství vyhovuje, má právo v ní setrvat. Myslí si však, že pro Českou republiku členství prospěšné není a chce proto nabídnout alternativu.

Euroskeptická frakce v Evropě všeobecně v posledních letech sílí, v České republice je však stále nejednotná. O hlasy voličů se ve svých programech kromě Svobodných ucházejí i Svoboda a přímá demokracie, Úsvit – Národní koalice, komunisté, část ODS a nedávno vzniklá strana Realistů. To způsobuje značnou roztříštěnost, která brání vytvoření jednotného nátlaku na prosazování těchto postojů.

Klíčová slova: Brno, konference, Svobodní, brexit, euroskepticismus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.