22.11.2016 22:07


Rakouský vědec získal Mendelovu pamětní medaili

Autor: Filip Drybčák | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mendelianum Moravského zemského muzea už takřka padesát let každoročně udílí Mendelovu pamětí medaili významným osobnostech genetiky. Letošním nositelem se stal Rakušan Johann Vollmann za svůj výzkum o působení Gregora Mendela ve Vídni.

Autor: Filip Drybčák

Brno – Rakouský profesor Johann Vollmann dnes v  brněnském centru Mendelianum převzal Mendelovu pamětní medaili za přínos vědě v oblasti genetiky. Předání medaile bylo součástí akce Odpoledne s Mendellem, jež byla uspořádána při této příležitosti. Ceremoniál proběhl v angličtině.

Ocenění vídeňskému vědci předal za Oddělení historie biologických věd a genetiky Moravského zemského muzea Jiří Sekerák. „Rozhodli jsme se letošní medaili udělit právě profesoru Vollmannovi za jeho přínosný výzkum o působení Gregora Mendela ve Vídni,“ uvedl Sekerák. „Ocenění domů povezu s hrdostí, protože dílo Gregora Mendela je podnětné a inspirativní i dnes,“ prohlásil Vollmann, který je členem divize zabývající se šlechtěním rostlin v rámci vídeňské vysoké školy Universität für Bodenkultur.

Vollmann poté vystoupil s přednáškou na téma, za něž byl oceněn. Ve svém vystoupení se zabýval působením Gregora Mendela ve Vídni během jeho studií na Vídeňské univerzitě se zvláštním zaměřením na novinové zmínky o Mendelovi v rakouském tisku v druhé polovině devatenáctého století. Zmapoval také památky, které jsou v rakouské metropoli Mendelovi věnovány.

Součástí Odpoledne s Mendelem byl i křest českého překladu knihy Osamělost skromného génia – Gregor Johann Mendel a také nahlédnutí do výstavy V Mendelových stopách. Expozici připravuje americký vědec a umělec Daniel Fairbanks jako součást oslav dvou set let Moravského zemského muzea, které se budou konat příští rok.

Mendelovy pamětní medaile začalo Mendelianum příležitostně udílet už v šedesátých letech minulého století, pravidelně je uděluje od roku 1992. Ocenění dostávají významní představitelé české i mezinárodní genetiky za jejich přínos pro tento obor. Vyznamenání získali i někteří nositelé Nobelových cen, jeden z objevitelů struktury DNA James Dewey Watson nebo Marshall Warren Nirenberg.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.