11.04.2017 11:02


Recenze: Jurkoviče ocení spíše milovníci architektury, ostatní by se mohli nudit

Autor: Kristýna Hortvíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Kultura

Památkáři zrekonstruovali v Jurkovičově vile do původního stavu jen jednu místnost. V dalších konají pracovníci Moravské galerie výstavy, nebo tu zřizují výtvarný koutek pro děti. „Ostatní místnosti nejsou vybavené, protože se nedochovaly žádné podklady, podle kterých bychom se mohli řídit,“ vysvětlila průvodkyně. Někteří návštěvníci tak mohou být při prohlídce zklamaní.

Jurkovičova vila patří mezi brněnské památky. Foto: Kristýna Hortvíková

Architekt Dušan Jurkovič ve své vile spojil secesní prvky s lidovým uměním. V interiéru dominuje dřevo, které voní celým domem, a tak když návštěvníci vcházeli po vrzajících schodech do přízemí vily, mohli cítit příjemnou vůni tohoto materiálu. V jediné zrekonstruované místnosti jsou ze dřeva zhotovené i masivní stropní trámy, které jsou ozdobně vyřezané a spolu s prvky lidové kultury vytváří vzhled venkovské chalupy.

Prohlídky vily nejsou omezeny minimálním počtem návštěvníků, může se tedy stát, že pracovníci provádí jen jednoho člověka. S milou průvodkyní se příchozí posadili za stůl do zrekonstruovaného a zároveň největšího pokoje domu. Celý výklad tak poslouchali v uvolněné atmosféře, přičemž nemuseli nervózně přešlapovat na místě. Prohlídka ostatních místností už byla kratší, hlavně proto, že jsou prázdné. Ve většině z nich pořádají pracovníci Moravské galerie různé výstavy nebo se ve výtvarné dílničce mohou zabavit děti. Vila má tak praktické využití.

Celá prohlídka domu trvá i s výkladem kolem půl hodiny. Po ukončení mají zájemci možnost ve vile zůstat a celou si ji prohlédnout ještě jednou sami. Kdo chce, může se na cokoliv posadit nebo si vybavení místnosti osahat. Nestane se tak, že by si návštěvník nestačil interiér domu pořádně prohlédnout. Na druhou stranu však zájemce o vybavenost historické vily v minulosti může prohlídka nudit, protože se vlastně projdou ve skoro prázdném domě.

Za plné vstupné sto korun tak návštěvníci dostanou půlhodinovou přednášku a prohlídku historické vily, která má svoje kouzlo a originální atmosféru i přes to, že není plně vybavená. Pro srovnání například s vilou Tugendhat, jejíž prostory jsou plně zrekonstruované do původního stavu a vstupné si zájemci pořídí za tři sta korun, je cena sto korun za Jurkovičovu vilu odpovídající. Kdo ale není příliš velký fanoušek architektury nebo památek, si prohlídku nemusí úplně užít.

Klíčová slova: Jurkovičova vila, architektura, Dušan Jurkovič

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.