16.10.2016 00:34


Revoluce v nakupování jízdenek. Místo průkazek postačí platební karta

Autor: Patrik Kříž | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Cestujícím se od 1. ledna 2017 uvolní místo v peněžence a odpadne povinnost čekat ve frontách. Nákup předplatních jízdenek bude nyní možný i přes internet.

Jako šalinkartu budou moci cestující od roku 2017 využívat i platební kartu nebo ISIC.Brno - Elektronické odbavení cestujících (EOC), které Dopravní podnik města Brna (DPMB) již několik let testuje, bude od nového roku v provozu. Cestující tak budou mít možnost použít platební kartu například při nákupu šalinkarty nebo zaplacení pokuty na místě. EOC je však pouze částí projektu takzvané „Brněnské karty“.

Papírovou, nebo elektronickou?

Stávající papírovou šalinkartu si cestující mohou koupit na kterékoliv pobočce DPMB a případně i u Českých drah. S tím spojené fronty a průkazky, které je pak třeba mít při cestování v MHD stále u sebe, by měl nový systém elektronického odbavení úplně odstranit. „Česká republika je jednička ve využívání bezkontaktních platebních karet. Proto jsme se rozhodli je využít i pro účely předplatních jízdenek,“ upřesnil vedoucí tarifního odboru DPMB Vít Prýgl. Po registraci v chystaném e-shopu a následném ověření osobních údajů na přepážce dopravního podniku lze s elektronickými jízdenkami pracovat z pohodlí domova. Tato novinka však není povinná. Cestující se sami rozhodnou, která verze je pro ně vhodnější.

Příspěvek na roční kupón, ale jen za zaplacený odpad

Využívání příspěvku k nákupu roční nepřenosné jízdenky bude mít dvě podmínky. Cestující si musí roční kupón koupit přes e-shop a nemít dluhy za odpady. „Chceme občany motivovat k plnění povinností, jako je placení místního poplatku za odpad," uvedl náměstek primátora Martin Ander. "Program má přispět také k tomu, aby se zvýšil počet lidí, kteří se k Brnu hlásí i tím, že zde mají přihlášen trvalý pobyt. Věřím, že příspěvek 1 425 korun je dostatečnou finanční motivací,“ doplnil Ander. Vzhledem k motivačnímu nastavení programu město očekává, že si zhruba čtyři a půl tisíce lidí přehlásí trvalé bydliště.

Kartou půjde zaplatit i pokutu

V pilotním projektu byla část revizorů vybavena pěti mobilními bankovními terminály. Od 1. května 2016 tak mohli cestující bez platné jízdenky zaplatit pokutu kartou přímo na místě. Podle Prýgla bylo za období od května do června uděleno přes jedenáct tisíc pokut, z nichž bylo 234 uhrazeno kartou na místě. Mluvčí DPMB Barbora Lukšová uvedla, že revizoři novinku přivítali, navíc je podle ní tento způsob placení výhodnější i pro takzvané černé pasažéry. „Řada cestujících u sebe nenosí dostatečnou hotovost. I když se jedná o cestující bez platné jízdenky, měli by mít možnost zaplatit pokutu kartou. Od příštího roku proto budou všichni revizoři Dopravního podniku města Brna vybaveni platebními terminály,“ prozradil generální ředitel DPMB Miloš Havránek. 

Terminál určený k nákupu jednorázových jízdenek pomocí bezkontaktní platební karty.V e-shopu budou i vstupenky

Brněnští radní v dubnu schválili vznik pracovní skupiny, která má za úkol vývoj e-shopu. Ten bude primárně sloužit k prodeji předplatních jízdenek, ale také umožní řešit další městské služby. Uživatelé tak najednou zaplatí za odpad, jízdné, vstupenky do aquaparku či do divadla. „Chceme vytvořit jedno elektronické místo, které by lidem nabídlo všechny standardní elektronické formy placení. Lidé si přitom sami vyberou, jakým způsobem zaplatí. Zvolit mohou bankovní kartu, bankovní čip v mobilním telefonu či jinou kartu, například ISIC. Projekt by měl začít fungovat začátkem roku 2017,“ popsal radní pro oblast Smart City Marek Janíček, který je za vznik skupiny odpovědný.

Zaregistrované účty by mělo být možné používat i pro účely e-governmentu. „Systém bude cílený především na pravidelné uživatele, kterým díky osobnímu účtu umožní komunikaci s městem, využívání všech služeb systému i věrnostních výhod. Vedle toho by mohli fungovat i uživatelé jednorázoví, například turisté, kteří by měli možnost využívat bezkontaktní platební karty pro okamžité nákupy služeb,“ upřesnil Janíček.

Přispěla i banka

Dopravní zúčtovací centrum, které vznikne ve spolupráci města Brna a Jihomoravského kraje, zajistí kompatibilitu elektronických jízdenek se systémem IDS JMK. Kraj na něj navíc přispěje ještě téměř šesti miliony. „Zastupitelé Jihomoravského kraje schválili i příplatek na částku přibližně 32 milionů korun. Ten je určen k nákupu jednoho tisíce nových odbavovacích zařízení v regionálních a vybraných městských autobusech brněnského dopravního podniku,“ řekl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu a majetek Roman Hanák.

Do první fáze projektu EOC podle Lukšové samotný dopravní podnik investoval pouze v desítkách tisíc korun. Jednalo se hlavně o vytvoření programu umožňujícího nákup šalinkaret, platební terminály však dostali od banky zdarma. Konkrétní banku Lukšová nechtěla s ohledem na smluvní podmínky jejich spolupráce jmenovat. Druhá část projektu EOC v roce 2018 bude zahrnovat nákup jednorázových jízdenek přímo ve vozidle. „Počítáme s investicí okolo 45 milionů korun. DPMB má v plánu požádat o evropské dotace.“ přiblížila Lukšová. 

Klíčová slova: DPMB, šalinkarta, platební karta

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.