27.03.2017 12:01


Rozhovor: Budoucnost patří konopí, ale zatím ho nemáme dostatek, říká lékař a průkopník léčby konopím

Autor: Adam Košir | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Čtyři roky po legalizaci využívání konopí pro lékařské potřeby je vše zase na začátku. Lékaři jsou vzdělanější, mezi pacienty je tento způsob léčby populární, ale konopí v České republice není téměř žádné. Státní ústav pro kontrolu léčiv vypsal už dvě výběrová řízení, ale neúspěšně.

 

Čeští lékaři se potýkají s nedostatkem léčebného konopí. Zdroj: Pixbay

Praha – V dubnu to budou přesně čtyři roky od chvíle, kdy zákonodárci legalizovali použití konopí pro lékařské účely. Z této látky se tedy kromě strašáku stal i lék, který pomáhá velkému počtu lidí. „Tato varianta léčby je u pacientů velmi populární, bohužel, nemáme dostatek konopí," říká průkopník léčby konopím lékař Radovan Hřib z Centra pro léčbu bolesti Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Na jaká onemocnění se dá konopí konkrétně využívat?

Léčebným konopím v současné době většinou ovlivňujeme příznaky probíhajících nemocí. Léčíme průvodní bolesti u onemocnění různého původu, spasticitu u nemocí či úrazů míchy, potíže provázející roztroušenou sklerózu. Dále lze konopí použít k léčbě určitých psychiatrických onemocnění, léčbu glaukomu či lokálně na kožní potíže. Vše je řízeno tím, jaké hranice stanovuje zákon.

Je tato varianta léčby konkrétních příznaků a onemocnění ve společnosti populární?

Tato varianta léčby je v poslední době velmi populární mezi pacienty. Hodně se o ní dříve šeptalo, nyní se už hovoří i nahlas. Je to velmi důležité v rámci osvěty a prevence před špatnými postupy a různými podvodníky.

Zavedl jste využívání léčebného konopí ve formě kapslí. Čím konkrétně se tato varianta liší od ostatních?

V době, kdy jsme tuto formu zaváděli, byla v podstatě v Česku jediná prakticky použitelná metoda. Pacienti si konopí připravovali doma do čokolády. V té době nastal pokrok v tom, že lékárníci mohli již konopí upravovat. Tobolka je pouze dopravním prostředkem konopí do trávicího traktu. Je to levná a efektivní forma využití léčebného konopí.

Jaká je v České republice situace ohledně léčby konopím téměř přesně čtyři roky po legalizaci jeho užívání ve zdravotnictví?

Momentálně jsme na bodu nula. Nemáme léčebné konopí. Už dvakrát vypsal Státní ústav pro kontrolu léčiv výběrové řízení. Oba tendry byly neúspěšné. Zatím nejsem jako lékař schopen určit, kde se stala chybam, nejsem ani právník, ani ekonom.

Je tedy za celé čtyři roky vidět nějaký pokrok?

Pokud by nenastala hloupá situace s konopíprázdnem", byl by vidět ohromný pokrok. Měli jsme mít k dispozici již dvě odrůdy konopí, máme zaregistrované certifikované vaporizéry. Odborníci i pacienti si nyní vyměňují zkušenosti a názory v rámci pacientsko-odborných spolků i konferencí. Dokonce i hlavní vzdělávací autorita v postgraduální medicíně, Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, zařadila léčbu konopím do svých seminářů.

Co se týká úrovně léčby, jak si stojí Česká republika v porovnání se západními státy jako je Německo nebo Nizozemsko?

Nizozemský přístup i postup je pro mne zatím velkým vzorem. Konopí tam má velkou tradici již v rekreačním použití, vcelku úspěšně zavádějí i léčebné konopí. Německo je na začátku, mají schválené zákony. Pokud bych to přirovnal k vývoji dítěte, tak Nizozemsko je v batolecím až předškolním věku, my jsme se zastavili na poporodních komplikacích, momentálně jsme kvůli nedostatku konopí v inkubátoru. V Německu jsou po úspěšném oplodnění dobrým genetickým materiálem, protože k jejich preciznosti přidali naše a nizozemské zkušenosti. Přístup jiných států, jako je Izrael nebo Kanada je sice sympatický, ovšem v podmínkách Evropy velmi špatně aplikovatelný.

Hrozí lidem nějaké postihy z využívání předepsaného konopí?

Ano hrozí. Ovšem pouze postih za řízení dopravních prostředků pod vlivem omamné látky. Tady bych chtěl upozornit, že ze zákona je omamnou látkou pouze THC delta9, které lze stanovit pouze z krve, nikoliv z orientačního testu slin. Zatím je před námi řešení doporučení, jak dlouho po podání léčebného konopí je možno bezpečně auto řídit. Tady bude do budoucna prostor i pro studenty jako dobrovolníky.

A berou tedy strážci zákona a příslušné orgány v potaz, že lidé často používají konopí pro léčebné účely, nebo se dostávají pacienti do potíží?

Pacient, který je léčen konopím od lékaře, je veden v centrálním registru. Policie má možnost si toto zkontrolovat a neměl by být postihován za držení léčebného konopí. Určitě nesmí řídit auto pod vlivem omamné látky a nesmí předepsané konopí distribuovat nikomu jinému. Také bych doporučil si pohlídat při cestě na dovolenou, jak ke konopí přistupují nejen v cílové destinaci, ale i v tranzitních zemích.

Jakou tedy předvídáte budoucnost konopí v medicíně?  

Tady bych parafrázoval českého velikána Járu Cimrmana. Budoucnost patří konopí. Do budoucna se konopí jeví velmi nadějně i v léčení mnoha dalších nemocí a potíží. V tomto nás čeká ještě strašlivě dlouhá a složitá cesta od základního výzkumu až po aplikaci v medicíně. 

O debatě s názvem Marihuana by měla být legalizována jsme napsali ZDE.

Klíčová slova: Léčebné konopí, Radovan Hřib, mudr. Hřib, konopí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Nikola Adamová | 28. 03. 2017, 18:32
každá bylina je důležitá, není nutné marihuanu povyšovat nebo ji brát za něco výjimečného - pokud ji lidi každý den nekouří, tak at má možnost léčit jako jiné stejně důležité byliny! A kdyby jsme přírodní "drogy" nezneužívali, nemusela by se řešit legalizace! Dobrého po málu - to je často španělská vesnice. S pozdravem, Ni