12.05.2017 20:21


Růžový tank přijel do Brna. Dělá společníka Červenému kostelu

Autor: Marek Bartošík | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brňané můžou od čtvrtečního dopoledne obdivovat růžový tank. Najdou ho před Červeným kostelem na Komenského náměstí. Kontroverzní dílo známého umělce Davida Černého je součástí výstavy Kmeny 90, pořádané Moravskou galerií. Samotná akce začíná v sobotu. Už nyní se ale u  tanku obdivují desítky náhodně procházejících lidí i milovníků vojenství.

Brno – Stejně jako každé všední dopoledne, i nyní se kolem brněnského Červeného kostela na Komenského náměstí hemží skupiny lidí. Ale dnes je tady ještě něco navíc. Velmi neobvyklé zjevení, růžový tank. „Tank poznám. Je to těžký sovětský typ IS-2. Jsem rád, že tady je. Nicméně nevím proč,“ prozrazuje své historické znalosti i neinformovanost o akci Kmeny 90 zájemce o vojenství Marek Jánošík. Výstava, kterou pořádá Moravská galerie a jejímž kurátorem je známý hudebník Vladimir 518, začne v sobotu. Tank ale můžou Brňané obdivovat už nyní. „Akce odehrávající se v ulicích jsou symbolem uvolněné atmosféry devadesátých let. Tuto atmosféru chceme Brňanům připomenout,“ mluví o akci ředitel galerie Jan Press.

Jánošík, nechávající se s nadšením v tváři vyfotit přímo pod obrovským kanónem tanku, není zdaleka sám, kdo se na místě zdržuje delší dobu. Lukáš Krýsl se svou malou dcerou pořizuje množství fotek. Je vidět, že ho tank zajímá. „Jeho historii znám. Ve škole nám říkali, že to byl první tank Rudé armády, který vjel do Prahy. Moje dcera si však myslela, že to je velký stroj na zmrzlinu,“ dodává s úsměvem čtyřicátník Krýsl. Následně svou dceru posazuje na „růžový zmrzlinový stroj“ a pořizuje další fotografie.

Historie tanku je velmi bohatá. Dříve patřil mezi klenoty komunistické propagandy. Dokonce se honosil titulem národní kulturní památka. V roce 1991 jej však tehdy třiadvacetiletý student David Černý, nyní už uznávaný umělec, přetřel na růžovo. Za to jej úřady trestně stíhaly, přičemž tanku nechaly vrátit původní barvu. O opětovný růžový vzhled se osobně postarala skupina poslanců Národního shromáždění, která využila svou imunitu. Stroj nyní patří Vojenskému historickému ústavu v Praze. Jeho ředitel Aleš Knížka považuje za vyloučené, aby se tato výstava odehrála bez růžového tanku. Je podle něj symbolem konce druhé světové války a sametové revoluce.

Někteří obdivovatelé růžového obra na to ale mají odlišný názor. „Přetření na růžovo je sporné. Přece jenom je to jakýsi symbol osvobození a konce války. Takže podle mě tank klidně mohl zůstat na Smíchově v původní barevné variantě,“ komentuje důchodce Michal Hartl, který si tank také poctivě fotí. Pokračuje tvrzením, že i přes nesporný podíl na osvobození Československa i jeho hlavního města měli hlavní zásluhu na úspěchu Pražského povstání kontroverzní vlasovci (Ruská osvobozenecká armáda, bojující po boku Třetí říše proti stalinistickému režimu SSSR, pozn. red.).

Růžový gigant, vážící více než čtyřicet tun, zaujme i skupinu kolemjdoucích německých turistů. Vystačí si ale pouze s jednoduchým vysvětlením od průvodce. Mnoho studentů s údivem na tváři tank spěšně vyfotí mobilním telefonem a jdou si svou cestou. Mezi návštěvníky se ale najde i řada milovníků vojenství. Díky krásnému počasí jim nic nebrání v tom podělit se o své znalosti. „Tento IS-2 byl velkým konkurentem německého Tigera. Některé ze samohybným německých děl jeho tlustý pancíř dokonce neprostřelili ani z nulové vzdálenosti. Naopak on se svým dělem ráže 122 centimetrů takové problémy neměl. Nicméně byl poruchový a Sověti nám ho nechali kvůli tomu, že se jim hodil méně než T-34,“ říká další návštěvník Vladimír Ullmann.

Když jeho výroky porovnáme s historickými reáliemi, zjistíme, že do Prahy skutečně jako první z Rudé armády vjely tanky T-34 generála Dmitrije Leljušenka. Ten však údajně nechtěl pro památník poskytnout poškozený stroj tohoto typu, a proto daroval těžký tank, který nyní dělá zvláštního společníka Červenému kostelu a nechává se obdivovat stovkami lidí.

Klíčová slova: růžový tank, Červený kostel, David Černý, Kmeny 90

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.