06.12.2016 18:47


Sestřin přítel se zajímal o jinou dívku, její bratr ho podle obžaloby střelil do hlavy

Autor: Matěj Maděra | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Velkým neštěstím skončilo na konci května letošního roku grilování na zahradě rodinného domu v Cetkovicích nedaleko Blanska. Jedenadvacetiletý mladík, který tam zahlédl přítele své sestry, jak se líbá s jinou, vytáhl pistoli a střelil mladíka do hlavy. Ten nezemřel jen díky včasnému zásahu lékařů. Střelec se zpovídá z pokusu o vraždu a hrozí mu mezi deseti a osmnácti lety vězení. Navíc po něm poškozený společně s matkou žádá odškodné v celkové výši 11 milionů korun.

Budova Krajského soudu v Brně

Brno - Výstřelem do hlavy skončila původně poklidná oslava úspěšně složené maturitní zkoušky ve vesničce Cetkovice severně od Boskovic. Poté, co většina účastníků odešla v noci spát, vydal se obžalovaný mladík po skončení party ještě s přítelem své sestry a její kamarádkou do nedaleké hospody. Po společném návratu k domu uviděl mladý muž přítele své sestry, jak se objímá se sestřinou nejlepší kamarádkou. Podle svých slov u policejního výslechu pak posilněn alkoholem zašel do svého pokoje pro svoji legálně drženou pistoli a před dvěma kamarády s ní šermoval. Při tom střelil, podle svých slov neúmyslně, druhého mladíka do obličeje. Střela podle obžaloby způsobila postřelenému vážné poškození mozku a nebýt včasného zásahu lékařů, zcela jistě by zemřel.

U soudu popsal obžalovaný vše jinak

Policejním vyšetřovatelům mladík popsal, že šel pro pistoli do pokoje, v úterý u soudu však tvrdil, že ji měl náhodou v kapse svého kabátu. Jelikož je myslivec, měl ji prý u sebe, protože byl údajně pár dnů předtím na lovu. Podle jeho slov se také jeho kamarádi pouze neobjímali, ale i líbali. Na svého kamaráda však vystřelit nechtěl. „Vybavuji si, jak vyšla rána, já tam stojím vyklepanej, šok, čekal jsem, až přijela policie, ani nevím, co jsem vypovídal,“ uvedl mladík na otázku, co si z osudného okamžiku pamatuje a proč předtím vypovídal jinak.

Po obžalovaném vypovídali také jeho rodiče. „Když jsem tam přiběhl, volal na postřeleného Honzo, Honzo, já ti pomůžu,“ vypověděl před soudem otec obžalovaného. Oba také potvrdili, že mladík nosil pistoli běžně, když chodíval na čekanou. „Do pokoje si pro pistoli určitě nešel, to bychom slyšeli,“ vypověděla mladíkova matka.

Ke slovu se dostala i dívka, kvůli které, jak uvedla matka obžalovaného, nejspíš celá situace vznikla. Ta si však z osudné noci příliš věcí nevybavila a soudci, státnímu zástupci i obhájkyni většinou odpovídala slovem nevím. Podle ní však k ničemu mezi ní a postřeleným mladíkem nedošlo. "Šlo pouze o přátelské objetí,“ byla jedna z mála dívčiných výpovědí.

Postřelený mladík je nyní plně invalidní

V úterý odpoledne vypovídal také poškozený muž, který je po útoku invalidní.  „Probral jsem se až v nemocnici, nepamatuji si z toho večera vůbec nic,“ uvedl. Ten se z vážného zranění léčí dodnes. V nemocnici strávil několik měsíců a teď o něj musí pečovat matka, jelikož se o sebe nedokáže sám postarat. Kvůli střele do oblasti mozku přišel o periferní vidění a odumírají mu oční nervy, takže nemůže jezdit autem, nebo fotit, což bylo jeho koníčkem, jak vypověděla jeho matka.

Vzhledem k těžké újmě, která vznikla poškozenému i jeho matce, žádají odškodné ve výši 11 milionů korun. Obžalovaný čeká na vynesení rozsudku ve vazební věznici. Soud by měl o výši trestu rozhodnout 12. prosince.

Klíčová slova: soud, Brno, pokus o vraždu, Cetkovice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.