04.04.2017 18:22


Současný svět Marvelu aneb když je Iron Man žena a Hulk Korejec

Autor: Jiří Král | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mnoho fanoušků Marvelu si všímá nesrovnalostí, jež vznikají mezi jednotlivými filmy, seriály a komiksovou předlohou. Svět Marvelu se totiž v posledních desetiletích výrazně změnil. Mohou za to vlastnická práva, politická korektnost, nátlak ze strany feministických hnutí a hlavně popularita filmů, které se však od komiksové předlohy výrazně odlišují.

BRNO – V posledních letech získávají superhrdinské filmy stále větší popularitu. Oproti tomu komiksová tvorba, jež byla pro filmy předlohou, se dnes spíše odsouvá do pozadí. „Musíme si uvědomit, že komiksy a filmy jsou dva naprosto odlišné světy. Prolínají se jen někdy,“ sdělil odborník na komiksovou tématiku Ondřej Král, který v pondělí přednášel v Café Práh na téma současné dění ve světě Marvelu. Na sociálních sítích je například v posledních měsících oblíbený obrázek, na němž Kapitán Amerika pronáší „hail Hydra“. Fanoušek filmu ví pouze to, že Kapitán je jeden z úhlavních nepřátel Hydry, proto ho podobný výjev může nejen šokovat, ale hlavně nemá šanci situaci pochopit.

Úspěch Avengers motivoval Marvel k tomu, aby experimentoval. Foto: Jiří Král

Ještě v devadesátých letech vycházely komiksy v čisté návaznosti, takže jste si mohli koupit například 536. díl Iron Mana. To se však změnilo společně s rostoucí popularitou filmů. Nové publikum nechtělo číst několik stovek předchozích dílů komiksu a Marvel jim v tomto směru vyšel vstříc. Některé komiksy začaly vycházet znovu od začátku a charaktery hrdinů se změnily, aby se více shodovaly s filmovým zpracováním. Úspěšnost filmu je totiž určujícím faktorem pro směřování celé tvorby. „Když je film úspěšný, vzniknou další doplňující příběhy. Když se komiks prodává, získá pokračování. Když ne, přestane se tisknout uprostřed série. To u čtenářů často prohlubuje frustraci,“ uvedl Ondřej Král. Filmy a komiksy tak nejsou provázány přímo dějově, ale jsou provázány trhem.

Jedním z důvodů zmíněných nesrovnalostí jsou vlastnická práva. Na komiksy má všechna práva Marvel Comics, který je ve vlastnictví Disney. Většinu filmové produkce vlastní rovněž Disney pod záštitou Marvel Studios. Značka Spidermana a Ghost Ridera je majetkem Sony a studium 20th Century Fox pak vlastní práva na X-Meny, Fantastickou čtyřku a Daredevila. To v praxi znamená, že i když jsou v komiksech všichni hrdinové součástí jednoho vesmíru, příběhová linie Avengers a X-Menů se ve filmech nikdy neprotne.

Komiksy Marvelu se dnes potýkají s velkým vlivem feminismu a politické korektnosti. To souvisí s tím, že vznikají v americkém prostředí, kde je většina umělců výrazně levicově orientovaná. Mnoho hrdinů mění rasu a pohlaví a logika podobných změn bývá slabě odůvodněná. Thor je žena, Iron Man mladá černoška, Hulk je Asiat jménem Amadeus Cho, Spiderman je Hispánec a Wasp se místo boje snaží přesvědčit ženy ke studiu technických oborů. Postava Ms. Marvel zase musela změnit své míry kvůli tomu, že podle autorky nereálně zobrazovala ženské tělo. „Já osobně upřednostňuju DC komiksy, ale vím, že některé kamarádky si v novém Marvelu přímo libují, takže své publikum si i najdou i tyhle změny,“ prozradila posluchačka přednášky Tereza Konečná.

Filmy v současnosti poskytují tradičním čtenářům komiksů paradoxně více prostoru než komiksy samotné. Filmovým snímkům Marvelu jsou často vytýkány přílišný optimismus, světlost a jistá míra naivity, přesto v nich můžeme vidět klasické superhrdiny, Logana jako Wolverina, Tonnyho Starka jako Iron Mana a Steva Rogerse jako Kapitána Ameriku. V současných komiksech jsou však tito hrdinové mrtví či nahrazeni. Kvůli tomu přebíhá mnoho čtenářů ke konkurenčním společnostem, které nabízejí tradičnější modely.

V České republice nemá komiksová předloha tradici, a proto o ni není příliš velký zájem. Přesto je možné si zakoupit ultimátní komiksový komplet, což je šedesátidílná série komiksových knih s ucelených příběhem. „Čtení komiksů není v Česku příliš populární, protože většina lidí si pod tímto pojmem představí maximálně Čtyřlístek. Tedy něco, co odhodíte společně s prvním stupněm základní školy,“ zmínil fanoušek Marvelu Jakub Gruber. Filmy ze světa Marvelu jsou však kapitola zcela jiná. Nejnovější snímek, který jsme mohli ze světa Marvelu v kinech vidět, byl film Logan: Wolverine, jenž se volně inspiroval komiksem Old Man Logan. Do kin se na něj v České republice přišlo podívat 169 tisíc diváků. Prvenství v návštěvnosti u nás však stále drží film Avengers 2: Age of Ultron. Na ten se přišlo podívat přes 338 tisíc lidí.

Klíčová slova: Marvel, film, komiks, superhrdinové

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.