25.04.2017 17:21


Soudce Miloš Zbránek neuspěl s odvoláním u Ústavního soudu

Autor: Jiří Král | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Liberecký soudce Miloš Zbránek, který se kvůli rozhodnutí Nejvyššího správního soudu odvolal na soud Ústavní, se svou stížností neuspěl. Kárný senát udělil Zbránkovi důtku za napsání několika satirických článků. Proti rozhodnutí Ústavního soudu se nelze dále odvolat.

Budova Ústavního soudu v Brně. Foto: Jiří Král

Brno  Ústavní soud dnes zamítnul stížnost soudce Miloše Zbránka, který se v říjnu odvolal kvůli nesouhlasu s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Ten mu v červnu roku 2016 na doporučení kárného senátu udělil důtku za publikaci neobjektivních satirických článků o migrantech a neziskových organizacích.

Řízení Nejvyššího správního soudu se týkala tří textů, Zbránek dostal důtku kvůli dvěma z nich. Články obsahovaly podle názoru navrhovatele vulgarismy a sexuální i násilné narážky, což je zcela proti zásadám soudcovské etiky. Soud už v minulosti potrestal Zbránka udělením výtky za podobnou činnost.

Obviněný se bránil tím, že i soudce má právo na svobodu slova. Dodal, že ve zmíněných článcích nikdy nezmínil svou funkci. Nesouhlasil tedy s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, podle něhož jeho jednání znevážilo důstojnost funkce soudce a ohrozilo tak důvěru v nezávislé, odborné a spravedlivé rozhodování soudů. Podle rozhodnutí Ústavního soudu je však Zbránek soudcem čtyřiadvacet hodin denně, a to bez ohledu na to, jestli se tak prezentuje.

Soudce Vladimír Slaneček o případu řekl, že obžalovaný je jako jeden z vykonavatelů státní moci vybaven nejen zvláštními pravomocemi, které plynou z jeho funkce, ale také omezeními. Ta kladou zvýšené požadavky na jeho chování. „Jestliže se někdo rozhodne být soudcem, bere na sebe tímto zcela dobrovolně i tato omezení,“ dodal Slaneček.

Průběh udělení důtky Miloši Zbránkovi Nejvyšším soudem si můžete přečíst na webových stránkách Nejvyššího správního soudu.

Odůvodnění zamítnutí stížnosti Ústavním soudem je dostupné na webových stránkách Ústavního soudu.

Klíčová slova: Miloš Zbránek, ústavní soud, důtka, satira

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.