14.03.2017 20:33


Spolujízda Uber je zatím nelegální. Řeší se změna zákona

Autor: Lenka Látalová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Česko brojí proti taxislužbě Uber. Brněnský náměstek primátora Matěj Hollan společně s primátorkou Prahy Adrianou Krnáčovou prosazují novelu silničního zákona.

Brno - Spolujízdu Uber před tradičním taxíkem mohli Brňané upřednostnit od prvního února tohoto roku. Zmáčknutím jednoho tlačítka na chytrém telefonu si domluvili s řidičem odvoz. Zbavili se tak přítomnosti taxametru, jednoho z taxikářských symbolů. Problémem je, že řidiči neodvádí žádné daně, a také jim chybí živnostenský list pro taxislužbu. A to není podle zákona o silniční dopravě legální. 

„Aplikace pro spolujízdu je výborná, oceňují ji tisíce lidí po světě. Nechceme bránit modernímu způsobu taxislužby, naším cílem je pouze to, aby všichni poskytovatelé taxislužby dodržovali platné zákony,“ řekl náměstek pro dopravu Matěj Hollan. Společně s primátorkou města Prahy Adrianou Krnáčovou vyzvou Ministerstvo dopravy a Ministerstvo průmyslu a obchodu ke změně zákona. „Je nutné dát městům legislativní možnosti, aby mohla vymáhat dodržování pravidel,“ doplnil Hollan. 

Aplikace Uber je zatím nelegální|Foto: Lenka Látalová)

Služba Uber je však podle mnohých novou formou dopravy. „Spolujízda by neměla být hodnocená jako tradiční taxislužba, funguje na jiných principech. Jsme uzavřená komunita. Doprava ale není anonymní, obě strany jsou zaregistrované,“ tvrdí mluvčí aplikace Uber Miroslava Jozová. 

Doprava Uber je zatím přístupná pouze obyvatelům Brna a Prahy. Cenu za spolujízdu určí aplikace, ne taxikář. Na konci jízdy se celá částka automaticky hradí z platební karty zákazníka. Uživatelé aplikace mohou hodnotit řidiče a řidiči zase mohou hodnotit cestující. „Nenapadlo mě, že by se tato aplikace dala označit jako protiprávní. Vždy se mi cestovalo příjemně,“ ohodnotila službu brněnská studentka Barbora Klaclová. 

Klíčová slova: Uber, spolujízda, silniční zákon, Matěj Hollan, Adriana Krnáčová

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.