10.05.2016 21:25


Stan proti melanomu navštívilo v Brně přes čtrnáct set lidí. Nebezpečných nádorů kůže odhalili lékaři dvanáct

Autor: Zuzana Pekárková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vyšetření kožních znamének prováděli lékaři od pondělního rána na náměstí Svobody v Brně. Preventivní akce s názvem Stan proti melanomu se zde konala již po desáté. Letos se jí zúčastnilo více než čtrnáct set lidí. Lékařům se podařilo odhalit dvanáct nebezpečných melanomů i několik desítek méně závažných nádorových onemocnění kůže. Zároveň návštěvníky po celý den informovali o způsobech, jak jim předcházet.

Audio

    O samovyšetření kožních znamének, příznacích počínajícího onemocnění i skupinách nejvíce ohrožených rakovinou kůže hovoří přednosta dermatovenerologické kliniky Petr Arenberg.
         
    Autor: Zuzana Pekárková

Brno – Možnost nechat si zdarma vyšetřit kožní znaménka měli v pondělí po celý den kolemjdoucí na náměstí Svobody v Brně. Vyšetření zde podstoupilo více než čtrnáct set lidí. Nebezpečných zhoubných nádorů, takzvaných melanomů, odhalili lékaři celkem dvanáct. Preventivní akce Stan proti melanomu se zde letos konala již po desáté. Jejím cílem je upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a informovat veřejnost o způsobech, jak závažnému onemocnění předcházet.

                       Stan proti melanomu (Foto: Zuzana Pekárková)

Letošní ročník se zaměřil na jedince s velmi světlou pletí, tedy fototypem I až II, kteří patří mezi skupiny statisticky více ohrožené nádorovým onemocněním kůže. Zvýšenou pozornost prevenci by však měli věnovat například i lidé s velkým počtem mateřských znamének. „Prevenci by neměli zanedbávat ani ti, kteří se opakovaně spálili, obzvlášť potom v dětství. Spálení do puchýřů v dětském věku zvyšuje riziko kožní rakoviny zhruba na dvojnásobek. Když se to párkrát zopakuje, je ohrožení ještě větší,” uvedl  přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberg.

Mezi prvotní příznaky nádorového onemocnění může patřit výskyt nových útvarů na kůži nebo jejich proměna. „Když se u dospělého člověka začne na kůži něco objevovat, a nemusí to být jenom pigmentová skvrna, ale třeba i nějaká postupně rostoucí růžová skvrna, je dobré navštívit kožního lékaře,” upozornil Arenberg.

Lékaře by měli lidé vyhledat v případě, že na své kůži objeví znaménko nepravidelného tvaru. Může jít také o znaménko, které mění barvu, zvětšuje se či roste do výšky. „Tato pravidla se však vztahují k již pokročilému vývoji. Preventivní akce jako je ta dnešní, se proto snaží předejít tomu, aby znaménko do tohoto stádia vůbec dospělo a mohlo nás ohrozit,” vysvětlil Arenberg.

                       Stan proti melanomu (Foto: Zuzana Pekárková)

Význam preventivních prohlídek vyzdvihuje i návštěvnice Martina Kormútová, která v Brně spolu se stovkami dalších lidí vyšetření pokožky podstoupila. „Už delší dobu chodím do různých odborných ambulancí a v minulosti jsem podstoupila i několik zákroků, kdy mi některá znaménka odstraňovali. Snažím se je proto preventivně sledovat,” uvedla Kormútová.

Akce s názvem Stan proti melanomu se každoročně koná v Praze, Brně i Ostravě. Za posledních devět let ji navštívilo více než dvacet šest tisíc lidí. Lékařům se při této příležitosti podařilo odhalit téměř tři sta melanomů. Zhruba devadesát procent nebezpečných nádorů bylo přitom zachyceno v počátečním stádiu, tedy s dobrými vyhlídkami na hladký průběh onemocnění a úspěšnou léčbu.

Klíčová slova: Stan proti melanomu, rakovina kůže, melanom, dermatologie, prevence

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.