25.03.2017 13:53


Stavba v areálu brněnského Obzoru i nadále budí emoce

Autor: Tereza Hálová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Stavba čtyřpatrového domu a rekonstrukce v areálu bývalého nákupního centra Obzor by měla být zahájena v průběhu tohoto roku. Projektu předcházel devítiletý spor městské části Brno-sever, občanských aktivistů a majitele objektu IMOS development. Výstavbu bytů a opravu části Obzoru na brněnském sídlišti Lesná plánuje vlastník dokončit v létě příštího roku.

 

Obchodní středisko Obzor ze 70. let. Foto: Tereza Hálová

 

Brno - Čtyřpatrový bytový dům s podzemní garáží v jižní části pozemku a rekonstrukce části obchodního střediska ze 70. let v rámci původního půdorysu stanoveného územním plánem. Takový je výsledek vleklých jednání přestavby Obzoru na Lesné trvajících od roku 2008. „Ve světle dosavadního úsilí o zachování hodnot Lesné a kvalit bydlení zde projekt nepovažujeme za ideální, ale patrně za „realistické maximum,“ uvádí Občanské sdružení Obzor Lesná, které požadovalo pouze opravu původního objektu. Proti současnému projektu, který nepřekročí navýšení objemu stavby o více než 50 procent, tak už aktivisté z ulice Fillova vystupovat nebudou.

Také starosta městské části Brno-sever Martin Maleček považuje aktuální návrh za přijatelný: „Vychází z myšlenky zachovat historickou architekturu Lesné. Z přestavěných obchodních center Lučina a Polana nezůstalo nic. V obou případech tak Lesná přišla o veřejný prostor, který byl v tomto projektu zachován včetně atria s plastikou Vladimíra Martínka.“  

Zachovat by se měla také podobná skladba obchodů a služeb včetně zeleniny, masny nebo restaurace, o které lidé nechtějí přijít. Ne všichni ale zůstávají. „Z chátrajícího prostoru už odešli dva nájemci. Od počátku jsme tak věděli, že se s objektem bude muset pracovat. Nynější návrh výstavby a rekonstrukce bude pro Lesnou přínosem a respektuje koncept sídliště,“ řekla ředitelka firmy IMOS development Hana Vyplelová. Jednou z obav místních je také zhoršení dopravní situace a parkování na již přeplněných parkovištích. Na třiačtyřicet bytových jednotek norma požaduje celkem padesát devět parkovacích míst. „V rámci projektu budujeme podzemní parkovací stání s šedesáti sedmi místy. Věděli jsme, že obyvatelé Lesné trpí nedostatkem parkovacích ploch. Nikoho tak nezatížíme, naopak budujeme nové,“ ubezpečila Vyplelová.

Starousedlíci však stavební společnosti neveří. Předpokládají, že stavba se postupně navýší a z nízkého komplexu časem vznikne dříve navrhovaný výškový dům. „Já tady žiji desítky let. Na Obzor jsme zvyklí. Projekt v současné podobě se mi líbí, ale zůstane to tak? Podívejte se, co postavili na Majdalenkách nebo v Líšni. Chybí tu větší kontrola,“ vyjádřil pochyby jeden z obyvatelů Jiří Dostál. „IMOS navrhl modernizaci a rekonstrukci v souladu s platným územním plánem. Jakmile bude stavba dokončena nákladem několika desítek miliónů korun, byty budou prodány a komerční prostory pronajaty, je zcela vyloučené, že by IMOS jako investor usiloval o zvýšení objemu stavby. Toto je zcela mylná úvaha stěžovatelů,“ odmítá Vypletalová

Ačkoli mnohá sdružení svůj odpor proti stavbě v areálu ukončily, iniciativa Zachraňme Obzor hodlá bojovat dál. „Nesmíme zapomínat, že ať to má jakýkoli vlastník, ať jsme v jakémkoli stádiu řízení, zbraně máme neustále. Záleží pouze na nás, abychom je využili. Pořád můžeme v rámci celorepublikovém, ale i evropském něco dělat,“ tvrdí členka iniciativy Alena Hauserová, která výsledek stavby v devadesátých letech považuje za tristní: „Lesná byla navržena pro nějaký účel. Obzor měl plnit funkci kulturně-společenskou. Zatím se tu staví jenom byty a soukromí developeři zde vydělávají miliardy za lukrativní pozemky.“

Hauserová se obrátila také na stavební společnost. Ta nařčení považuje za absurdní. „Zástupcům této iniciativy nejde o to, jestli stavíte dobře, nebo špatně, ale aby se nejlépe nestavělo vůbec. Lidé přece musí bydlet a nikoli jen pouze na okraji města. Výstavbu je potřeba regulovat, ale regulovat ji tak, aby stále vznikaly možnosti výstavby nové,“ ohradila se za společnost Vyplelová.

Vlastníkem areálu Obzor se na základě dobrovolné dražby majetku firmy Le Cygne Sportif Groupe stala v roce 2008 společnost IMOS development. Prvním architektonickým záměrem byla výstavba dvou mnohopodlažních deskových domů, který zamítl Odbor územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. V roce 2009 společnost vypracovala plán tří věžových domů o výšce sedmnáct pater, jehož součástí byl požadavek na změnu územního plánu. Tento projekt se setkal s odporem občanských aktivit i městské části Brno-sever. Občanské sdružení Obzor Lesná také iniciovalo vypracování dokumentu Územní studie Lesná. Námitkou zástupce veřejnosti rovněž odmítlo změnu územního plánu, která by výstavbu umožňovala. Odmítnuty byly také výstavby nákupních středisek v kombinaci s bytovými domy a další návrhy, které vyžadovaly změnu územně plánovací dokumentace či přikoupení dalších pozemků. V roce 2015 představila společnost současný návrh čtyřpatrového bytového domu čerpající z původního územního plánu, který povoluje navýšení objemu stavby maximálně o padesát procent a jedno podlaží nad současnou výškovou hladinu Obzoru. Firma také přistoupila na rekonstrukci části původního objektu. V lednu 2017 bylo stavebním odborem zahájeno územní řízení ve věci nástavby a přístavby objektu Obzor.

V roce 2009 byl jménem architektky Nataši Zounkové podán návrh na prohlášení Obzoru kulturní památkou. Žádost o zpamátnění Ministerstvo kultury opakovaně zamítlo.

Klíčová slova: Obzor, Lesná, funkcionalismus, rekonstrukce, výstavba, občanská sdružení, městská část, IMOS development

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.