11.05.2017 04:58


Strach o demokracii. Na náměstí Svobody demonstrovaly proti Zemanovi a Babišovi asi tři tisíce lidí

Autor: Jan Vostal | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na náměstí Svobody v Brně se sešly asi tři tisíce lidí, aby vyjádřily nespokojenost s jednáním Miloše Zemana a Andreje Babiše. Na akci Proč? Proto! vystoupilo 10. května několik řečníků, kteří vyjadřovali svoje obavy o zachování demokracie. Lidé měli možnost podepsat petici proti ministrovi financí Andreji Babišovi. Demonstrace se obešla bez jakýchkoliv výtržností. Po vystoupení řečníků se lidé přesunuli na Moravské náměstí, kde se postupně rozcházeli.

Na náměstí Svobody se sešly asi tři tisíce lidí. Foto: Jan Vostal

Brno – Odpůrci prezidenta Miloše Zemana a ministra financí a místopředsedy vlády Andreje Babiše se 10 května shromáždili na náměstí Svobody v Brně. Demonstrace s názvem Proč? Proto! se podle odhadů zúčastnily asi tři tisíce lidí. „Akci jsem zorganizoval hlavně proto, že se obávám, co tito dva muži můžou udělat s českou demokracií. Doufám, že politikům a voličům demonstrace ukáže, že na jejím rozvoji záleží,“ uvedl dříve pořadatel Jan Pobořil. Akce proběhla v klidu a bez jakýchkoliv problémů.

Na málem provizorním pódiu vystoupilo několik řečníků, kteří nejsou politicky aktivní. Všichni se vyjadřovali negativně k současné politické situaci a sdíleli svoje obavy o zachování demokratického režimu v České republice. „Měl jsem pocit, že je potřeba něco říct. Myslím si ale, že akce nebude mít výrazný dopad. Miloš Zeman a Andrej Babiš jsou velmi odmítaví vůči svým oponentům. Je to ale důležité pro lidi, pro voliče,“ řekl jeden z řečníků Jan Matuška. Se svým projevem vystoupil také majitel kadeřnictví Jan Špilar, který se podělil o strach ze ztráty práce a pronesl modlitbu. 

Na závěr vystoupil Adam Vrbas, který imitoval Andreje Babiše , což u demonstrujících vzbudilo hlasitý ohlas. Dav plný transparentů skandoval různá hesla hlavně proti Andreji Babišovi. Návštěvníci akce měli také možnost podepsat petici za zřízení poslanecké vyšetřovací komise, která by měla prošetřit, jestli Agrofert ovlivňuje státní správu. Ta je dostupná také na internetu. 

Asi po pětačtyřiceti minutách se po posledním projevu dav přesunul na Moravské náměstí, kde pro něj byl nachystán hudební program. „Zúčastnil jsem se, protože se mi nelíbí chování Miloše Zemana a Andreje Babiše a hlavně vývoj české politické kultury. Myslím si, že akce nebude mít okamžitý dopad. Zítra se asi nic nezmění. Doufám spíše ve změnu v dlouhodobém horizontu,“ prozradil demonstrant Jiří Randula.

Podobné akce se dnes uskutečnily ve více městech po celé České republice. Největší demonstrace se konala v Praze na Václavském náměstí, kam dorazilo asi přes deset tisíc lidí. Další vyjádřili svoji nespokojenost s politickou situací také například v Olomouci, Českých Budějovicích, Plzni, Liberci či ve Zlíně.

Klíčová slova: demonstrace, Brno, Zeman, Babiš

Fotogalerie



">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.