26.10.2016 21:02


Strany podepsaly koaliční smlouvu, lidovci nakonec skončili v opozici

Autor: Přemysl Šimák | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jihomoravský kraj má ode dneška nové vedení. Zástupci stran, kterým se po volbách společně podařilo vytvořit většinu, dnes podepsali koaliční smlouvu. Novým hejtmanem se stane šéf brněnské městské policie Bohumil Šimek, který také bude zodpovědný za krajské finance.

Brno – Představitelé nového vedení kraje krátce po podpisu hovořili o koaličních plánech. „Chtěli bychom například vyřešit nedokonalosti v územním plánování, jako třeba dálnici na Svitavy," popsal Šimek jeden z nich. ANO bude mít na starosti také majetek a investice, školství, sport a zemědělství společně s regionálním rozvojem. Odpovídat bude i za životní prostředí. 

Šimek také sdělil, že pokud ho zastupitelstvo zvolí hejtmanem, nebude dál pokračovat jako ředitel městské policie v Brně. „Papírově jsem řadový zaměstnanec. V případě, že mě zvolí, budu pro tuto funkci pouze uvolněn. V úřadu stát nebudu, v zaměstnaneckém poměru ale zůstanu nadále,“ upřesnil.

Doprava prioritou

ČSSD připadlo odvětví dopravy, které bude řídit první hejtmanův náměstek Roman Hanák. „V koalici jsme se shodli, že doprava je naší prioritou. Máme proto připravené projekty asi za miliardu korun, budeme se na ně snažit najít peníze,“ popsal Hanák. Strana bude také kontrolovat oblast sociálních věcí a rodinné politiky, dále zdravotnictví a péči o kulturu a památky. Po jednom sektoru dostala koalice TOP09 a Žít Brno, která ovládne školství včetně vědecko-výzkumného úseku, a Starostové pro jižní Moravu, kteří dohlédnou na územní plánování.

Překažený plán lidovců

Koaličním stranám také připadnou předsedové výborů a komisí. ANO a ČSSD získají každý dva šéfy výborů, zbývající strany po jednom. U komisí bude počet předsedů vždy o jeden vyšší. Lidovci měli při povolebním vyjednávání zájem o post předsedy kontrolního výboru. „Jedině my budeme zárukou kvality kontroly,“ řekl tehdy pro iDnes.cz jejich lídr Roman Celý. Koalice jim ale tento plán překazila. Podle smlouvy by totiž jako šéf kontrolního výboru měl nastoupit člen KSČM.

Povolební vyjednávání skončilo po více než čtrnácti dnech. Lidovci nakonec skončili v opozici, a to především kvůli jejich snaze o zisk postu hejtmana, což ANO odmítlo a vyměnilo je za sociální demokraty. Konečnou podobu koalice tato výměna ale nijak neovlivnila, protože jak lidovcům, tak ČSSD připadlo 11 mandátů. Z celkového počtu 65 křesel obsadila nová koalice 34, což je jen o jedno více, než je potřeba k vládnutí.

Klíčová slova: krajské volby, koalice, Jihomoravský kraj, ANO, ČSSD, KDU-ČSL,TOP09 a Žít Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.