20.03.2017 23:40


Střední třída je největším bohatstvím republiky. Členové TOP 09 v Brně představovali Vizi 2030

Autor: Miroslav Hanus | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Miroslav Kalousek se svými spolustranickými kolegy představil 20. března v Brně občanům Jihomoravského kraje Vizi 2030. Na základě tohoto dokumentu se členové TOP 09 budou snažit zlepšit do roku 2030 postavení střední třídy. Své názory k tomuto dokumentu mohli říct i občané, kterých přišlo na debatu kolem dvou stovek.

Předseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek debatující s občany. Foto: Miroslav Hanus.

Brno - Členové TOP 09 představili 20. března v brněnském Impact Hubu před dvěma stovkami občanů dlouhodobý program strany, který dostal název Vize 2030. Mezi řečníky byli například předseda strany Miroslav Kalousek, čestný předseda Karel Schwarzenberg, poslanci Leoš Heger a Markéta Pekarová Adamová nebo starosta Židlochovic Jan Vitula, kteří tento program představili.

Akci moderoval přednosta radiologie Fakultní nemocnice Brno Vlastimil Válek. Ten zdůraznil, že vize není program a představitelé strany ji nevytvořili za účelem vyhrát volby, nýbrž proto, aby ukázali, jak by měla naše republika vypadat v roce 2030 optikou střední třídy. S tím souhlasil i Kalousek. „Vize to není čekání na to, co bude. Jestliže něco chceme, musíme na tom začít pracovat už dnes," řekl Kalousek úvodem. Zdůraznil, že Vize 2030 není cestou, nýbrž cílem. Také se nejedná o volební program pro nadcházející volby do poslanecké sněmovny. Na něm představitelé strany stále pracují a měla by v něm být obsažena třetina vize.

I při představování jednotlivých kapitol z tohoto dokumentu, členové TOP 09 zdůrazňovali důležitost střední třídy. „Střední třídu nemůžeme definovat podle příjmu, ale především podle hodnot. Byli bychom rádi, kdyby střední třída tvořila v roce 2030 sedmdesát až osmdesát procent obyvatelstva, jak je tomu v západních státech Evropské unie," řekla Markéta Pekarová Adamová. Podle Kalouska je střední třída největším bohatstvím naší země, která má ale minimální zastání u současných politiků.

Čestný předseda Schwarzenberg zdůraznil, že naše země by měla co nejdříve začít plnit požadavky vůči NATO a vynakládat dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu. Ve své řeči také řekl, že Česká republika do roku 2030 musí přijmout euro, aby nebyla v Evropské unii na periferii. „Musíme mít odvahu a jít do toho. Malé státy jako jsou Lucembursko, Dánsko nebo Belgie jsou v čele Evropské unie. Proč bychom v jejím čele nemohli být také my?" ptal se občanů na závěr své řeči.

Členové TOP 09 představili nejdůležitější body své vize, jako je podpora ekonomiky nápadů a tedy samotného podnikání, zavedení e-governmentu a elektronických voleb, zlepšení justice, zdravotnictví. V oblasti zemědělství má podle Tomáše Tesaře stát produkovat jídlo na talíř, nikoliv palivo do nádrží, čímž narážel na výrobu řepkového oleje a ministra financí Andreje Babiše, jehož firmy rostlinný olej vyrábí.

Kalouska potěšilo, že na jejich Vizi reagovali i ostatní politické strany. „S vizemi se teď roztrhl pytel. A to je dobře. Budeme teď svědky soutěže, která ukáže, čí vize je ta nejlepší," zdůraznil Kalousek. Podle Kalouska Vize 2030 měla původně téměř sto stran, ale nakonec byla zkrácena. Právě délka dokumentu může být základním nedostatkem Vize 2030. „Čtyřicet osm stran je na běžného voliče moc dlouhý dokument, který v současné době nikdo nebude číst," předpokládá politolog Michal Pink.Právě pořádáním roadshow se zřejmě členové TOP 09 snaží napravit tento nedostatek. Do konce dubna chtějí objet všechny kraje České republiky.

Vedení TOP 09 musí kromě pořádání roadshow momentálně řešit i konec spolupráce se Starosty a nezávislými, kteří zřejmě budou kandidovat společně s KDU-ČSL. Kalousek v debatě uvedl, že strana samotná kandidovat nebude, jelikož je otevřená všem s podobným smýšlením. Prozradil, že se na kandidátce objeví nezávislí kandidáti i někteří politici z hnutí STAN. Spolupráci s jinou stranou však nenaznačil. „Do voleb je daleko a samostatná kandidatura nemusí být na škodu. Jestli to ale TOP 09 pomůže nebo ublíží je zatím s velkým otazníkem," komentuje Pink.

Na závěr večera proběhla i diskuze. Někteří přítomní dokonce byli vyzváni předsedou Kalouskem, aby mu své podněty zaslali a podíleli se tak na tvorbě Vize, protože to je to, co podle něj i strana zamýšlela. Občané se ptali především na podporu technologií, Evropskou unii či podporu rodin a školství. Nejvíce emocí v sále vyvolala odpověď na otázku studentky, jak má chápat větu z Vize, že dítě má právo na plnohodnotnou biologickou rodinu. Poslankyně Jitka Chalánková jí odpověděla, že je tím myšleno otec a matka. Tato odpověď se některým diskutujícím nelíbila, načež se slova opět ujal Kalousek, který vysvětlil, že strana není proti menšinám, ale myslí si, že by homosexuálové neměli mít možnost si dítě adoptovat či podstoupit umělé oplodnění, protože plnohodnotnou biologickou rodinu tvoří otec a matka.

Kalousek během celého večera neskrýval ambice své strany. Podle něj strana nezopakuje neúspěch z krajských voleb a získá nejméně dvanáct procent. Jejich program je totiž bezkonkurenční, strana v žádném případě nepodporuje oligarchii východního typu a TOP 09 je také jedinou českou proevropskou pravicovou stranou. Na závěr Kalousek diskutujícím poděkoval a řekl jim, že byli nejlepším obecenstvem. Poprosil je ale také, aby tuto informaci nesdělovali obyvatelům Prahy.

Den po členech TOP 09 Brno navštíví i poslanci z ODS. Ti budou v klubu Šelepka vést s občany debatu ne nad připraveným programem, ale spíše ho s nimi budou chtít vytvořit. „ODS nabízí běžnému občanu podílet se na tvorbě programu. Osobně se obávám, že to povede k emočně vypjatým výrokům než ke konstruktivnímu programu," dodává Pink.

Klíčová slova: politika, TOP 09, Vize 2030, Kalousek, Brno, Schwarzenberg, střední třída

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.