15.05.2017 14:59


Stromolezci předváděli svoje schopnosti v brněnském parku Lužánky

Autor: Jan Vostal | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Premiérový ročník Mistrovství Moravy ve stromolezení se v sobotu 13. května uskutečnil v brněnském parku Lužánky. Závodníci ze čtyř zemí se utkali celkem v pěti disciplínách. Ve finálovém kole, kterého se zúčastnili nejlepší tři lezci, zvítězil arborista Jiří Voda. 

Nejatraktivnější disciplína byla záchrana zraněného. Foto: Jan Vostal

Brno – Stromolezci z České republiky, Slovenska, Polska a Bulharska bojovali o titul mistra Moravy. V brněnském parku Lužánky se utkalo celkem dvacet závodníku. Finálové kolo zvládl nejlépe jihlavský arborista Jiří Voda a získal titul nejlepšího stromolezce Moravy. „Akce byla výborná, organizátoři to zvládli pěkně. Nejvíce jsem si užil práci v koruně, to je taková královská disciplína,“ sdělil vítěz závodu. Druhý skončil několikanásobný mistr České republiky Petr Vlček a třetí nováček Jakub Mezera.

Závodníci absolvovali celkem pět disciplín. Instalace lana do koruny, výstup po laně, výstup po větvích, práce v koruně a záchrana zraněného, kdy museli bezpečně přepravit ze stromu na zem osmdesát kilo vážící figurínu. „Příprava spočívá hlavně v naší práci, kterou děláme. Závody ji pouze reflektují a slouží například k nácviku záchrany lidí,“ dodal Voda. Na celé klání dohlíželi komisaři v čele s Petrem Zvědělíkem, který hlídal dodržování všech regulí. 

První letošní závod stromolezecké sezóny a zároveň premiérový ročník mistrovství Moravy organizovala Veřejná zeleň města Brna ve spolupráci se Skyman.cz. „Byl to společný nápad. Dříve tu závody bývaly a my si myslíme, že to k Moravě patří,“ řekla zástupkyně Veřejné zeleně města Brna Klára Fuchsová. Součástí programu byla také ukázka práce s pařezovou frézou, kterou lze ovládat na dálku, nebo přednáška na téma stromy v ulicích. Po ukončení soutěže následoval krátký hudební program. „O podobných závodech jsem slyšela už dříve. Lezce moc obdivuji, sama bych nic podobného nezvládla.“ sdělila návštěvnice Alena Kotolánová. 

Stromolezení vzniklo již v sedmdesátých letech minulého století. Je to profesní disciplína, která je úzce spjata s arboristikou, tedy péčí o dřeviny. Závodů se nemohl zúčastnit nikdo, kdo by se tomuto zaměstnání nevěnoval, jelikož vybavení arboristů podléhá jiným normám než to pro sportovní lezectví. V České republice se pravidelně pořádá mistrovství republiky. To poslední bylo minulý rok v Tachově. Nejlepší tři stromolezci, Petr Vlček, David Sedlák a moravský vítěz Jiří Voda, si zajistili účast na letošním Mistrovství Evropy 2017. Poslední ročník se konal v pražské Stromovce.

Klíčová slova: stromolezení, Brno, Lužánky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.