23.03.2017 17:30


Studenti Masarykovy univerzity darovali krev jako lvi

Autor: Klára Čeperová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Darovat krev se v tomto semestru rozhodlo sto studentů Masarykovy univerzity. Účastníci akce Buď jak lev a daruj krev dostali na výběr hned ze čtyř dnů, po které mohou přijít na Transfuzní a tkáňové oddělení Fakultní nemocnice v Bohunicích a nechat si červenou tělní tekutinu odebrat.

Brno- Těsně před půl sedmou včera ráno se před vchodem na oddělení brněnské fakultní nemocnice shromáždili lidé připravení darovat svoji krev. Když sestřička odemkla dveře,vlastníci průkazu dárce krve vyplnili formuláře. K nim se přidali i prvodárci. Přilákala je brněnská pobočka Mezinárodní federace studentů medicíny společně se spolkem ELSA z Právnické fakulty Masarykovy univerzity.  „Z účasti na akci jsem vážně nadšená. Sama jsem poprvé darovala krev minulý semestr, přála jsem si ale zapojit se i do organizace akce. Jednoduše jsem se chtěla podílet na něčem, co má smysl,“ řekla členka spolku ELSA Adriana Paschková, která je spoluorganizátorkou akce.

Spolu se zakladatelkou projektu Natálií Antalovou pomáhaly prvodárcům zorientovat se na bohunickém transfúzním oddělení . Projektu se zúčastnila i dvacetiletá studentka medicíny Eliška Janečková. „Jednou jsem transfuzi potřebovala, proto jsem se rozhodla připojit a darovat krev společně s pár dalšími spolužáky,“ vysvětlila své rozhodnutí medička. Celým procesem, který začíná vyplněním dotazníku o zdravotním stavu dárce, prošla se skupinkou dalších čtyř studentů. Následoval první odběr krve, a pak společné poučení o tom, jak se po odběru krve chovat. Dozvěděli se, že lékaři odeberou téměř půl litru krve. Dárci mohou pociťovat únavu a neměli by se vystavovat fyzické zátěži, zároveň by měli hodně pít a jíst potraviny bohaté na železo. Pro výsledky rozboru krve šel každý student sám. Na sál k odběru pak po dvou.

„Odběr krve trvá asi pět minut. Nejzdlouhavější na celé proceduře je čekání,“ vysvětlila Paschková. Ze sta účastníků se přihlásilo jen devatenáct studentů, kteří darují krev opakovaně a mají průkaz dárce, ve kterém je zapsaná jejich krevní skupina. Ze seznamu účastníků tak vyplynulo, že se letos připojilo více dárkyň než jejich mužských kolegů.

Ne všichni zájemci jsou vhodnými dárci. Důvodem může být například nedostatek železa v krvi, menstruace v případě žen, chudokrevnost nebo léčba antibiotiky. Jedním z odmítnutých zájemců byl i Michal Jakubov. Kvůli oparu na rtu musel odběr krve přeobjednat na poslední den projektu . „Darovat krev může jen zdravý dárce. Virová onemocnění oslabují imunitu a tělo by se nemuselo s odběrem dobře vypořádat. Žloutenka by ohrozila i příjemce krve,“ řekla zdravotní sestra Hana Dobešová.

Klíčová slova: darovat krev, Masarykova univerzita, LF, PF, Elsa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.