19.04.2017 13:03


Studenti psychologie vybírají výtvarné potřeby, pomohou pacientům z psychiatrie

Autor: Eva Bartáková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nepotřebné výtvarné pomůcky mohou zájemci darovat do krabic v knihovnách Fakulty sociálních studií a Filozofické fakulty. Sbírka organizovaná členy Projektu SPOLU potrvá do konce týdne. Studenti psychologie vybrané tempery, vodovky, pastelky a další pomůcky využijí při volnočasových aktivitách s pacienty z psychiatrických oddělení v Brně a okolí.

 

Nepotřebné výtvarné potřeby mohou zájemci darovat do krabic v knihovnách Fakulty sociálních studií a Filozofické fakulty. Sbírka potrvá do pátku 21. dubna. Studenti psychologie vybrané tempery, vodovky, pastelky a další pomůcky využijí při volnočasových aktivitách s pacienty z psychiatrických oddělení v Brně a okolí.

Nepotřebné výtvarné potřeby mohou zájemci darovat do krabic v knihovnách Fakulty sociálních studií a Filozofické fakulty. Sbírka potrvá do pátku 21. dubna. Studenti psychologie vybrané tempery, vodovky, pastelky a další pomůcky využijí při volnočasových aktivitách s pacienty z psychiatrických oddělení v Brně a okolí.

Studenti darují výtvarné potřeby pacientům z psychiatrických oddělení. Autor: Eva Bartáková

Brno – Studenti psychologie každý týden malují, kreslí a tvoří s desítkami pacientů z několika psychiatrických oddělení. Při uměleckých činnostech s duševně nemocnými lidmi spotřebují velké množství výtvarných potřeb. Na své aktivity dostávají granty, podporují je i nemocnice, v nichž působí. Příspěvky ale pokryjí pouze základní vybavení, a to i přesto, že studenti neberou žádný plat. Členové organizace Projekt SPOLU, která sdružuje studenty z katedry psychologie a z psychologického ústavu Masarykovy univerzity, proto uspořádali sbírku výtvarných pomůcek.

„Na většině psychiatrických oddělení je jen pár štětců, vodovek, temper a vyschlé lepidlo. Bylo by skvělé, kdyby si šest lidí nemuselo půjčovat jednu bílou temperu, která v polovině hodiny stejně dojde,“ řekla členka Projektu SPOLU a studentka psychologie Martina Pourová. Ušetřené peníze chtějí využít k zakoupení nových her nebo hudebních nástrojů, které si teď z rozpočtu nemohou dovolit.

Nepotřebné výtvarné pomůcky mohou od minulého týdne zájemci darovat v knihovnách Fakulty Sociálních studií a Filozofické fakulty. Odevzdávají je do lepenkových krabic u vstupu. Sbírka zaměřená hlavně na studenty potrvá do pátku 21. dubna, další by pak organizátoři rádi uspořádali před Vánoci. „Studenti se zbaví něčeho, co nepotřebují, a přitom udělají dobrý skutek. My i pacienti budeme mít z darů radost,“ uvedla Pourová.

Studenti nápad vítají a mají zájem do sbírky přispět. „Myslím, že je to dobrý nápad. Výtvarné potřeby se mi doma válí ještě od základky. Konečně způsob, jak se jich zbavit, a ještě tím někomu pomoct,“ okomentovala studentka Fakulty sociálních studií Pavlína Černá.  

Získané výtvarné potřeby využijí studenti psychologie při uměleckých aktivitách na psychiatrických odděleních v Brně a okolí. Pracují s lidmi s různými onemocněními a problémy, například s lidmi se schizofrenií nebo závislými na alkoholu. Věnují se chronickým pacientům i těm v denních stacionářích. Nespecializují se jen na dospělé, ale čas věnují i malým dětem.

Většina studentů, kteří umělecké aktivity organizují, neabsolvovala odborný kurz. Proto svoji činnost nenazývají arteterapie, přestože probíhá podobně. V obou případech pacienti tvoří výtvarné dílo. Přístup studentů se liší především v tom, že v dílech pacientů nehledají skryté významy, ale probírají s nimi jejich pocity. „Děláme to hravě a oddychově. Zaměřujeme se spíš na proces tvorby a na to, jak se při něm pacienti cítí. Také chceme naplnit jejich volný čas, umožnit jim osobní rozvoj,“ vysvětlila Pourová.

Výtvarná činnost může duševně nemocným lidem pomoci. Důkazem je osmadvacetiletý Petr Kašík. „Arteterapie pro mě byla důležitá, i když jsem si to tehdy neuvědomoval. Mohl jsem skrz ni vyjádřit svůj vnitřní stav, aniž bych komunikoval verbálně,“ popsal.

Kromě uměleckých činností organizují studenti psychologie zapojení do Projektu SPOLU také pohybové, dramatické, hudební a další aktivity. Většinou se pacientům věnují ve volném čase, protože si chtějí vyzkoušet práci s duševně nemocnými lidmi a získat praxi v oboru. Projekt SPOLU je součástí České asociace studentů psychologie, která působí kromě Brna například i v Praze nebo v Olomouci.

Klíčová slova: Sbírka, psychologie, Projekt SPOLU, Fakulta sociálních studií, Filozofická fakulta

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.