13.03.2017 14:53


Studenti v Brně navrhnou nový park. Odkaliště Hády možná konečně najde využití

Autor: Eva Bartáková | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na největší park v Brně se nejspíš přemění nevyužité pozemky pod lomem Hády. Brněnské Teplárny vyhlásily soutěž, ze které vzejde návrh nového volnočasového areálu v blízkosti sídlišť Líšeň a Vinohrady. Vysokoškoláci mohou své projekty posílat do konce června. Na vítěze čeká odměna padesát tisíc korun.

Na největší park v Brně se nejspíš přemění nevyužité pozemky pod lomem Hády. Brněnské Teplárny vyhlásily soutěž, ze které vzejde návrh nového volnočasového areálu v blízkosti sídlišť Líšeň a Vinohrady. Vysokoškoláci mohou své projekty posílat do 30. června. Na vítěze čeká odměna padesát tisíc korun.

Na největší park v Brně se nejspíš přemění nevyužité pozemky pod lomem Hády. Brněnské Teplárny vyhlásily soutěž, ze které vzejde návrh nového volnočasového areálu v blízkosti sídlišť Líšeň a Vinohrady. Vysokoškoláci mohou své projekty posílat do 30. června. Na vítěze čeká odměna padesát tisíc korun.

 Pozemky leží na dohled od lomu Hády|Foto: Eva Bartáková)

Brno – Studenti vysokých škol se mohou od 27. února do 30. června zapojit do architektonické a krajinářské soutěže Park Hády. Úkolem je přetvořit území bývalého odkaliště nedaleko brněnského lomu Hády na volnočasový areál. Výsledky soutěže budou zveřejněny letos v srpnu. Autor vítězného návrhu obdrží odměnu padesát tisíc korun.

Soutěž vyhlásily Teplárny Brno, kterým nevyužívané pozemky v Židenicích patří. Podnět dostali od organizace Studentské Brno. Jejich člen Ondřej Vlček původně zamýšlel uklidit několik míst v Brně při příležitosti Dne Země 2015. Po konzultaci s brněnským magistrátem se Studentské Brno rozhodlo zaměřit na celkovou proměnu bývalého odkaliště.

„Šlo nám o nalezení využití pro problematické území odkaliště. Zároveň jsme chtěli koncentrovat naše síly na jedno místo. Myšlenka Dne Země ale trvá i nadále. Také letos se na Studentské odpadkobraní chystáme. Tentokrát proběhne 20. dubna právě na odkališti. Chceme jít Parku Hády naproti a zlikvidovat místní skládky,“ vysvětlil ambasador projektu Hády za Studentské Brno Michal Hořínek.

Území v minulosti sloužilo k ukládání popílku z Tepláren Brno a kalu z lomu Hády. Podle mluvčí Brněnských tepláren Renaty Diatkové není budování parku v této oblasti nebezpečné. Vrstvy kalu a popílku jsou uloženy několik metrů pod zemí a podle zadání soutěže se v areálu nesmí provádět větší přesuny půdy.

„Větší část pozemku je zrekultivována, částečně je už prostor porostlý trávou a dřevinami. Bývalé odkaliště bylo pokryto několikametrovou vrstvou zeminy a v případě čistě parkových úprav nebude spodní vrstva původních nánosů vůbec narušena,“ objasnila Diatková.

Po revitalizaci by se pozemky o rozloze jednadvacet hektarů měly přeměnit v největší park v Brně, který velikostí překoná i Lužánky. Sloužit by měl především padesáti tisícům obyvatel sídlišť Líšeň a Vinohrady.

„Toto území je obklopeno velkými sídlišti a park zde určitě najde své využití. My chceme hlavně území zpřístupnit veřejnosti a zároveň respektovat přírodu. Jaký konkrétní druh přínosu bude park mít, ať už půjde o využití nové divočiny, lesopark, naučný nebo botanický park, to ať nám už ukážou studenti ve svých návrzích,“ dodává Hořínek.

O kultivaci zanedbaného území neuvažuje vedení tepláren poprvé. Všechny předchozí návrhy však byly zamítnuty kvůli nevyřešeným vlastnickým vztahům s rodinou Kohnů, která si na pozemky dělá restituční nároky. Vedení tepláren proto podmínky soutěže nastavilo tak, aby vyšlo rodině Kohnů vstříc.

„Teplárny Brno už dřív jednaly se zájemci, kteří zde plánovali vybudovat například tenisové kurty či golfové hřiště, ale nic z toho se neuskutečnilo především kvůli restitučním nárokům, které využití tohoto území komplikují. Právě vzhledem k nevyjasněným vlastnickým vztahům jsme upravili podmínky soutěže. Vítězný návrh bychom také rádi rodině Kohnů představili a vzájemně si zásah do území odsouhlasili.“ uvedla Diatková.

Klíčová slova: Hády, park, volnočasový areál, Teplárny Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.