19.11.2016 14:00


Studenti zastavili v Brně sedmnáctého listopadu dopravu

Autor: Michaela Nárožná | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ve čtvrtek sedmnáctého listopadu se na připomenutí událostí listopadu roku 1939 a let následujících konal už tradiční lampionový průvod studentů Masarykovy univerzity. Na průvod, který vedl od Moravského náměstí až na Kraví horu a trval asi dvě hodiny, se dostavily stovky lidí. Průvod nejen studentů zastavoval na různých místech, na kterých průvodci vyprávěli o událostech, které se odehrály od sedmnáctého listopadu 1939.

Brno - Již tradiční lampionový průvod organizují členové Nadačního fondu studentů filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Průvod, který připomíná události sedmnáctého listopadu 1939 a několika let poté, se konal ve čtvrtek sedmnáctého listopadu v šest hodin večer. Zúčastnilo se ho mnoho studentů, ale i ostatních zájemců, kteří si připomněli oběti nacismu. Od průvodců z klubu Masarykových historiků si poslechli o událostech, které se od listopadu 1939 staly a kvůli kterým na sedmnáctý listopad připadá Mezinárodní den studentstva. Vše tehdy začalo potlačením poklidné demonstrace. Při ní zemřel dělník Václav Sedláček a byl těžce zraněn Jan Opletal. Ten na následky zranění jedenáctého listopadu zemřel a o čtyři dny později se na Albertově konal jeho pohřeb. Následovaly demonstrace, ve kterých lidé vyjadřovali svůj odpor vůči tehdejší okupaci. To vyústilo v uzavření českých vysokých škol nacisty a následnému zatýkání studentů.

Studenti se začali scházet ještě před šestou hodinou. Foto: Michaela Nárožná

Průvod začínal v šest hodin večer, ale už patnáct minut před začátkem se na Moravském náměstí před kostelem svatého Tomáše začaly objevovat hloučky lidí. Organizátoři už byli na místě připravení. Před začátkem průvodu ještě řešili se strážníky, kteří průvod doprovázeli, kudy lidé v průvodu půjdou.

Na místě si mohli lidé zakoupit lampion. Foto: Michaela Nárožná

Před začátkem průvodu si studenti mohli od organizátorů za padesát korun koupit lampion, pokud neměli vlastní. Koupit si ho přišli nejen studenti, ale i lidé různých věkových kategorií. Organizátoři navíc už osmého listopadu, týden před začátkem průvodu, nabídli lidem možnost si přijít vytvořit vlastní lampion.

Studenty na průvodě uvítal průvodce Lukáš Lexa. Foto: Michaela Nárožná

„Děkuji, že jste se dostavili k průvodu," začal své úvodní slovo jeden z průvodců z klubu Masarykových vědců, Lukáš Lexa. Průvod začal s popisem toho, co se v listopadu roku 1939 odehrálo a událostmi, které tehdy vedly k obětem na životech a uzavření českých vysokých škol.

Lidé mohli ještě před průvodem zapálit svíčky obětem nacismu. Foto: Michaela Nárožná

Studenti mohli ještě před začátkem průvodu na Moravském náměstí zapálit svíčky pro oběti nacismu. Svíček se blízko kostela svatého Tomáše nahromadil velký počet.

Průvodu se zúčastnilo mnoho lidí. Foto: Michaela Nárožná

Průvodu se zúčastnilo velké množství studentů. „Průvodu jsem se chtěla zúčastnit především z toho důvodu, že se jedná o zajímavou akci. Hlavně se mi tu líbí všechny ty lampiony," řekla o své účasti na události Kristýna Brožková, studentka filozofické fakulty.

Pomáhali i strážníci městské policie, kteří zastavovali dopravu. Foto: Michaela Nárožná

Studenty na každém kroku provázeli strážníci městské policie. Zastavovali na silnicích dopravu. Semafory pro jednou nic neznamenaly a ani tramvaje neměly přednost. „Tohle je úžasné," okomentoval na přechodu tuto skutečnost jeden ze studentů.

U budovy filozofické fakulty přivítaly studenty plakáty na zdi. Foto: Michaela Nárožná

Studenti jako první zastavili u budovy filozofické fakulty na ulici Arne Nováka. Tam si na zdi budovy přečetli a vyfotili nápisy vyzývající ke stávce a k boji za svobodu a poslechli si od průvodců další část událostí po roce 1939.

U právnické fakulty vyburcovaly studenty dotazy průvodce. Foto: Michaela Nárožná

Po pár minutách průvod lidí zastavil u budovy právnické fakulty. Ačkoliv se lidé od průvodu po každé zastávce začali oddělovat, tak v něm hodně z nich pořád ještě zůstalo. „Je tady někdo z lékařské fakulty?" volali průvodci nejrůznější otázky a studenti o sobě dávali s různou mírou nadšení vědět.

U Kounicových kolejí si studenti vyslechli události, které se na místě odehrály. Foto: Michaela Nárožná

Obětem nacismu zapálili studenti na Kounicových kolejích svíčky. Foto: Michaela Nárožná

Poté studenti dorazili ke Kounicovým kolejím. „Nejdřív sem nacisté lidi zavřeli a poté je odtud odváželi do koncentračního tábora Sachsenhausen," začal o událostech, které se na kolejích staly, průvodce Lukáš Lexa. „Toto místo si vybrali především proto, že mělo několik výhod. Koleje jsou mimo centrum a pokoje se daly snadno přestavět na cely," pokračoval v líčení událostí z let 1939 až 1945. Zájemci v nádvoří kolejí zapálili svíčky pro oběti.

Poslední výstup na Kraví horu už absolvovalo méně studentů, stále jich bylo ale hodně. Foto: Michaela Nárožná

Poté už lidé v průvodu vyrazili na Kraví horu. „Průvod se mi strašně líbí. Nemyslela jsem si, že tu bude tolik lidí. V Ostravě průvod nikdy tak velký není, alespoň o tom teda nevím. Navíc je to vše opravdu dobře zorganizované, hlavně se strážníky, kteří nás doprovází a zastavují dopravu," svěřila se Lucie Chytilová, studentka Vysoké školy báňské v Ostravě. K průvodu se na poslední chvíli přidala, aby vypomohla organizátorům.

Poslední zastávka byla na Kraví hoře, kde si studenti zazpívali hymny. Foto: Michaela Nárožná

Na Kraví hoře zazněl Kde domov můj, Nad Tatrou sa blýska a Gaudeamus igitur. Foto: Michaela Nárožná

Průvod skončil na Kraví hoře, kde si studenti zazpívali hned tři hymny. Českou Kde domov můj, slovenskou Nad Tatrou sa blýska a ještě neoficiální studentskou Gaudeamus igitur. Průvod, ve kterém studenti vyrazili krátce po šesté hodině večer, končil kolem osmé. Pořadatelé poděkovali lidem za účast a dav se s potleskem rozešel.

Klíčová slova: lampionový průvod, 1939, sedmnáctý listopad, muni, fotoreportáž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.