24.05.2016 20:34


Studium a péče o dítě se dá zvládnout, říká Eliška Bahnová

Autor: Michaela Benešová | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Skloubit práci a rodinu je velmi obtížné, ale skloubit školu a dítě bývá mnohdy těžší. Na běžnou mateřskou při studiu mohou matky rovnou zapomenout. Většina z nich tak využívá podporu rodiny a partnera, ani to však nepomůže při stresu ve zkouškovém období, který může být díky dítěti dvojnásobný. O svém studiu a mateřství ví své i Eliška Bahnová, matka pětiletého Alexe, která má před sebou poslední státnice.

Brno - Eliška Bahnová je jedna z mnoha maminek, které jsou zároveň i studentky vysoké školy. Ona sama letos studuje poslední ročník na Vysokém učení technickém v Brně. Většina jejích spolužaček nemusí řešit, jak mít doma klid na učení. To ale vedle pětiletého Alexe příliš nejde. „Pokud se chci přes den učit, musím to dělat, pokud je malý ve školce. Jakmile přijde, musím se mu věnovat. Ono to tak nevypadá, ale to je samé Mami podívej! Mamko, hraj si se mnou, a to se nedá příliš soustředit“, mluví vysokoškolačka o svém běžném dni.

Eliška Bahnová se synem. Foto: Michaela Benešová

Svého rozhodnutí mít dítě a zároveň studovat nelituje. „Občas to je sice velmi náročné, ale jsem alespoň mladá maminka a po škole se můžu lépe soustředit na práci“ dodává. Výhodu vidí i v tom, že až se bude ucházet o práci, nebude tam tříletá pauza, kterou by musela vysvětlovat. Tak se totiž často zaměstnavatel dozví o dětech uchazečky o zaměstnání. O neochotě zaměstnavatelů přijímat matky svědčí i míra nezaměstnanosti žen mezi 30 a 35 lety, která je jedna z nejvyšších. Maminky po mateřské tvoří podstatnou část této skupiny a těžko se jim hledá práce, která by odpovídala jejich časový možnostem a zároveň finančním nárokům. Oproti tomu ženy ve věku 25 až 30 let jsou nejlépe zaměstnatelné. U této věkové skupiny je dlouhodobě nejnižší míra nezaměstnanosti vůbec. „Pokud se mě u pohovoru zeptají na děti, tak jim můžu říct, že na to nemají právo se ptát a hlavně to, že už jedno dítě mám, jim není z mého životopisu hned jasné,“ vysvětluje Bahnová.

S péčí o malé dítě matkám studentkám často vypomáhají rodiče, ale ne vždy jsou po ruce a dostupnost jesliček také není pro rodiče příznivá. Pomoc matkám ale nabízí například i Dětský koutek na Fakultě Sociálních Studií Masarykovy univerzity. Matky zde mají prostor a mohou si zde svou ratolest odložit, zatímco ve vyšších patrech studují. Podobnou nabídku najdeme i na VUT, kde mají studenti i zaměstnanci možnost využít mini školku Edisonka. Ta funguje každý den podle potřeb rodičů od sedmi hodin ráno až do osmi hodin večer.

Klíčová slova: děti, rodina, studium, Vysoká škola, jesle, práce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.